Polska będzie ścigać transfer zysków za granicę bez opodatkowania

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Łukasz Pawłowski PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
13-02-2017,9:55 Aktualizacja: 13-02-2017,10:38
A A A

Ściganie transferów zysków za granicę bez opodatkowania ich w kraju zapowiedział wicepremier Mateusz Morawiecki. Dodał też, że będzie wspierał frankowiczów.

- Jednym z kolejnych kierunków, oprócz mafii VAT-owskich, przestępców, których będziemy ścigać bezwzględnie, (...) jest transfer zysków za granicę bez opodatkowania tego w kraju - powiedział polityk. Zapowiedział, że to kolejny obszar, "który z całą surowością" będzie kontrolowany.

policja, przestępstwo, wyłudzenie VAT, podatki, Suwałki, rolnictwo

Zorganizowana grupa wyłudzała VAT na handlu śrutą

4 osoby, które wyłudziły blisko 7,5 mln zł podatku VAT zatrzymali funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji z Suwałk. Według ustaleń śledczych, tworzyli oni zorganizowaną grupę przestępczą specjalizującą się w wyłudzaniu VAT i...

- Już mamy pierwsze sukcesy - powiedział Morawiecki, mówiąc o kontrolach w międzynarodowych korporacjach, które płaciły nadmiarowe pieniądze np. za używanie logo spółki matki. Wyjaśnił, że odpowiednimi procedurami nałożono domiar podatkowy. - Ściągnęliśmy jedenaście razy więcej niż nasi poprzednicy - dodał.

Wicepremier zapowiedział też, że będzie wspierał frankowiczów. - Jestem jak najbardziej nastawiony na wsparcie dla tych kredytobiorców - powiedział pytany o to, jakie działania są podejmowane, aby pomóc osobom, które wzięły kredyty denominowane we frankach szwajcarskich.

- Zostało zidentyfikowanych wiele tak zwanych klauzul abuzywnych, czyli sposobów zapisów umów dla frankowiczów, które są niedozwolone. W takich przypadkach sądy bezwzględnie powinny egzekwować realizację tych zapisów umów wobec banków. Pan prezydent zaproponował ustawę, która jest procedowana w Sejmie, która ma znacząco ulżyć frankowiczom, poprzez przede wszystkim spready - powiedział Morawiecki.

Morawiecki dodał, że Komisja Nadzoru Finansowego pracuje nad podniesieniem wymogów kapitałowych na kredyty we frankach szwajcarskich, co dodatkowo powinno skłonić banki - i to bardzo zdecydowanie - do pomocy frankowiczom.

Poleć
Udostępnij