Po załącznik do wniosku o zwrot za paliwo trzeba iść do agencji. Będzie zmiana?
Resort rolnictwa deklaruje automatyzację procesu wydawania i pobierania informacji bezpośrednio z komputerowej bazy danych przez rolników, w tym w zakresie informacji o dużych jednostkach przeliczeniowych (DJP) zwierząt od 2024 roku.
Na obowiązującą od 6 stycznia 2023 r. nową Ustawę o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt zwraca uwagę w swoim wystąpieniu posłanka Magdalena Sroka. W ślad za tym aktem nowe brzmienie otrzymały zapisy Ustawy o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej. Do wniosku o zwrot podatku hodowcy bydła dołączać mają „dokument wydany przez kierownika biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, zawierający informacje o liczbie dużych jednostek przeliczeniowych bydła będącego w posiadaniu producenta rolnego”. Tu pojawia się jednak utrudnienie.
„Rolnik-hodowca, aby uzyskać taki dokument, musi osobiście lub przez pełnomocnika stawić się w biurze powiatowym ARiMR. Jednak wniosek o wydanie informacji o średniej rocznej liczbie DJP w gospodarstwie na potrzeby przetargu w KOWR może już złożyć za pomocą aplikacji IRZPlus” – zwraca uwagę w interpelacji posłanka.
Mija termin składania wniosków o zwrot akcyzy w paliwie rolniczym
Jak zaznacza, umożliwienie składania i pobierania tej informacji za pomocą aplikacji IRZPlus znacznie ułatwiłoby pracę zarówno pracownikom ARiMR, jak i rolnikom.
W odpowiedzi na pytania zwarte w interpelacji resort rolnictwa poinformował, że ARiMR w roku 2022 - na potrzeby związane z wnioskami o zwrot akcyzy w paliwie rolniczym - wydała 176 135 zaświadczeń o średniej rocznej liczbie DJP bydła w gospodarstwie za rok 2021. A w roku 2023 dotychczas wydała 162 380 zaświadczeń o średniej rocznej liczbie DJP bydła w gospodarstwie za rok 2022.
„Czy resort planuje umożliwienie składania wniosków o wydanie zaświadczenia DJP przez rolników i pobieranie go za pomocą aplikacji IRZPlus?” – dociekała parlamentarzystka.
„Aktualnie w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa trwają prace nad automatyzacją procesu wydawania i pobierania informacji bezpośrednio z komputerowej bazy danych przez rolników, w tym w zakresie udostępnienia możliwości pobierania informacji o dużych jednostkach przeliczeniowych zwierząt od 2024 roku” – zadeklarował wiceminister rolnictwa Ryszard Bartosik.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś