Kujawsko-Pomorska Izba Rolnicza uważa, że obecne przepisy wykluczają część potencjalnych beneficjentów z możliwości ubiegania się o przyznanie płatności bezpośrednich jako młodym rolnikom.
Obowiązujące przepisy wykluczają część potencjalnych beneficjentów z możliwości ubiegania się o przyznanie płatności bezpośrednich jako młodym rolnikom - twierdzi Kujawsko-Pomorska Izba Rolnicza.
Rolniczy samorząd z tego regionu zwrócił się do ministra rolnictwa, by ten podjął pilne kroki w kierunku zmiany art. 7 ust. 1 pkt. 3 rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania płatności bezpośrednich i płatności niezwiązanej do tytoniu.
- Zmarnowania takiej gospodarki Pan Bóg by nie darował - mówił Jerzy Turek, wcielając się w postać rolnika w filmie "Kogel-mogel". Okazuje się, że problemy ze znalezieniem następców, którzy przejmą prowadzenie...
W myśl tego przepisu za datę rozpoczęcia działalności uznaje się złożenie przez rolnika wniosku o przyznanie pomocy finansowej (w ramach działań objętych Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich), przeznaczonej dla osób prowadzących działalność rolniczą lub rolników.
Według izby, do tego grona powinny zostać wyłączone osoby, które złożyły wniosek o przyznanie płatności w ramach działania "Ułatwienie startu młodym rolnikom".
"Oczywistym jest, że wnioski były składane najczęściej przez osoby, które nigdy nie prowadziły działalności rolniczej i nie były posiadaczami gruntów rolnych. Posiadanie gruntów z reguły było przenoszone na "młodych rolników" dopiero po wydaniu decyzji o przyznaniu pomocy, tj. kilka lub kilkanaście miesięcy po złożeniu wniosku o przyznanie pomocy. Tym samym traktowanie jako dzień rozpoczęcia działalności rolniczej dnia złożenia wniosku prowadzi do absurdalnej sytuacji, w której osoba nie mająca gruntów rolnych i narzędzi do prowadzenia działalności jest traktowana przez w/w przepisy jako rolnik" - wyjaśnia swoje wątpliwości K-PIR.
2971 wniosków wpłynęło do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o przyznanie premii młodym rolnikom. Dotacja wynosi 100 tys. zł i ma pomóc w rozpoczęciu działalności we własnym gospodarstwie. Nabór wniosków...
Według rolniczego samorządu, ten błędny zapis wiąże się ze znacznymi konsekwencjami finansowymi dla rolników ubiegających się o przyznanie płatności bezpośrednich.
Skraca bowiem możliwy czas ubiegania się przez nich o przyznanie dodatkowej płatności dla młodych rolników o okres
pomiędzy złożeniem wniosku o przyznanie pomocy w ramach działania "Ułatwienie startu młodym rolnikom", a faktycznym przeniesieniem na nich posiadania gruntów rolnych.