Ministerstwo chce pomóc rolnikom w oddłużeniu gospodarstw
Powołana sejmowa podkomisja do projektu ustawy o restrukturyzacji zadłużenia gospodarstw rolnych przekaże w najbliższych dniach opinię na temat nowych przepisów połączonym komisjom ds. rolnictwa i finansów - powiedział Janusz Szewczak, wiceszef komisji finansów.
Odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o restrukturyzacji zadłużenia podmiotów prowadzących gospodarstwa rolne. W trakcie obrad komisji zdecydowano o powołaniu podkomisji, która będzie pracowała nad dokumentem.
Rolnicy są bardzo zadłużeni. I biorą kolejne kredyty
- Powołaliśmy specjalną podkomisję, która szybko ma przygotować bezdyskusyjny materiał do komisji. W najbliższych dniach podkomisja przygotuje opinię do projektu i przekaże do komisji - powiedział Szewczak.
Jak tłumaczył podczas obrad Szymon Giżyński, wiceszef resortu rolnictwa nowe przepisy mówią m.in. o sposobach współpracy zadłużonych rolników z instytucjami państwowymi.
Celem projektu przygotowanego przez ministerstwo rolnictwa jest pomoc rolnikom w oddłużeniu gospodarstw. Projekt przewiduje nowe formy pomocy dla zadłużonych gospodarstw. Według banków kredytujących rolnictwo problem z obsługą kredytów ma prawie 2 tys. producentów rolnych.
Jak przewidują nowe przepisy, wsparcie ma być skierowane do producentów rolnych prowadzących działalność przez co najmniej trzy lata przed dniem utraty zdolności do obsługi zadłużenia.
Wkrótce ustawa o restrukturyzacji zadłużenia gospodarstw rolnych
Pomoc ma polegać na udzielaniu przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa dopłat do oprocentowania bankowych kredytów restrukturyzacyjnych w celu restrukturyzacji zadłużenia podmiotów prowadzących gospodarstwo rolne znajdujące się w trudnej sytuacji ekonomicznej; udzielaniu przez ARiMR pożyczek na spłatę zadłużenia podmiotów prowadzących gospodarstwo znajdujące się w trudnej sytuacji ekonomicznej; udzielanie przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa gwarancji spłaty bankowych kredytów restrukturyzacyjnych, a także przejęcie zadłużenia podmiotów prowadzących gospodarstwo rolne przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.
Jak informował rząd, restrukturyzacji podlegać będą długi o charakterze pieniężnym, które powstały w związku z prowadzeniem działalności rolniczej, obejmujące kapitał, odsetki i inne opłaty związane z obsługą zadłużenia.
Nowe przepisy miałyby wejść w życie po 30 dniach od daty ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś