KRUS rozliczy podatek emerytów. Ale są wyjątki
Uwaga rolniczy emeryci i renciści! Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w związku ze zbliżającym się zakończeniem roku podatkowego 2019 zapewnia, że jak co roku - w zdecydowanej większości przypadków - rozliczy podatek dochodowy za was.
Żeby potwierdzić rozliczenie, Kasa przekaże do 29 lutego 2020 r. formularz PIT-40A. Ci, którzy go dostaną, zasadniczo nie muszą już nic robić.
KRUS nie zrezygnuje z odrębnego systemu dla rolników
"Osoba, która otrzyma ww. formularz i poza świadczeniami emerytalno-rentowymi wypłaconymi z Kasy w 2019 r. nie osiągnęła innego przychodu, podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych (dochód z gospodarstwa rolnego nie wchodzi do tego przychodu), nie ma obowiązku składania w urzędzie skarbowym dodatkowego zeznania podatkowego" - czytamy w komunikacie KRUS.
Nadal aktualne są jednak pewne wyjątki, kiedy Kasa nie rozliczy podatku dochodowego emeryta/rencisty. Będzie tak m.in., gdy:
- w ciągu 2019 r. emeryturę lub rentę wypłacała jednostka organizacyjna KRUS, a następnie jednostka organizacyjna ZUS lub odwrotnie
- realizowana była w roku podatkowym ulga podatkowa udzielona przez urząd skarbowy
- Kasa obniżała wysokość miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy w związku ze złożonym przez emeryta lub rencistę oświadczeniem o wspólnym opodatkowaniu dochodów z małżonkiem lub w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci (chyba, że takie oświadczenie emeryt/rencista wycofał w 2019 r.)
- nie pobierała zaliczek na podatek dochodowy stosownie do postanowień umów o unikaniu podwójnego opodatkowania
- przed końcem roku podatkowego, tj. do 31 grudnia 2019 r., emeryt/rencista złożył wniosek o niesporządzanie rocznego obliczenia podatku
- z uwagi na wstrzymanie wypłaty emerytury/renty po zamknięciu roku podatkowego nie można było rozliczyć nadpłaty/niedopłaty podatku
Ile można dorobić od 1 grudnia? Jest komunikat KRUS
"Jeżeli wystąpi chociaż jedna z podanych wyżej sytuacji, Kasa przekaże emerytowi/renciście formularz PIT-11A - Informacja o dochodach uzyskanych od organu rentowego za rok podatkowy 2019. Emeryt/rencista, który otrzyma PIT-11A, powinien sam złożyć zeznanie podatkowe (formularz PIT-36 lub PIT-37) we właściwym urzędzie skarbowym (w formie papierowej lub drogą elektroniczną), bądź dokonać akceptacji zeznania udostępnionego na Portalu podatkowym Ministerstwa Finansów. Należy pamiętać, aby zeznanie takie złożone lub zaakceptowane zostało w nieprzekraczalnym terminie do 30 kwietnia 2020 roku" - wyjaśnia KRUS.
Informuje ponadto, że każdy emeryt/rencista, który chce skorzystać z ulg podatkowych bądź z rozliczenia podatku razem z małżonkiem lub dzieckiem (w przypadku osób samotnych), mimo obliczenia podatku przez Kasę, również sam składa zeznanie podatkowe (PIT-36 lub PIT-37) we właściwym urzędzie skarbowym lub za pośrednictwem Portalu podatkowego.
W zeznaniu należy uwzględnić kwoty wykazane w PIT-11A lub PIT-40A.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś