Koniec przyjmowania wniosków o przyznanie wsparcia na zalesianie
17 sierpnia minął termin przyjmowania wniosków o przyznanie wsparcia na posadzenie lasu w ramach działania "Inwestycje w rozwój obszarów leśnych i poprawę żywotności lasów", które finansowane jest z budżetu PROW 2014-2020.
Do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa trafiło dotychczas 987 wniosków o udzielnie nieco ponad 11 mln zł pomocy na posadzenie 1322 ha lasu. Dokumentów może jednak być więcej ponieważ można było je wysyłać pocztą. O pomoc na zalesienie, oprócz rolników, mogły ubiegać się także jednostki samorządu terytorialnego - gminy, powiaty i województwa.
Złożone dokumenty zostaną ocenione "ze względu na spełnienie kryteriów wyboru operacji". Punkty będą przydzielane w zależności od miejsca, w którym beneficjent zamierza posadzić las.
Leśnicy biją na alarm. Duże zagrożenie pożarowe w lasach
Najwięcej będzie można otrzymać w przypadku posadzenia lasu w tzw. korytarzu ekologicznym, na obszarach zagrożonych erozją wodną. Punkty przyznawane też będą za posadzenie lasu na terenach przylegających do wód śródlądowych, lasu lub obszaru zalesionego, na terenach o nachyleniu powyżej 12 stopni oraz za zalesianie gruntów w województwach, w których lesistość jest niższa od 30 proc.
Na tej podstawie - najpóźniej do 15 października - prezes ARiMR sporządzi listę określającą kolejność przysługiwania pomocy. Wysokość wsparcia, jakie będzie można otrzymać na "Inwestycje w rozwój obszarów leśnych i poprawę żywotności lasów", zależy od powierzchni, na której zostanie posadzony las, rodzaju sadzonek i ich ochrony.
Maksymalna powierzchnia, do której będzie można otrzymać pomoc na zalesianie, wynosi 20 ha, a minimalna 0,1 ha. Aby otrzymać wsparcie, konieczne będzie posiadanie specjalnego planu zalesieniowego, który opracowuje nadleśniczy oraz dokonanie nasadzeń zgodnie z jego założeniami.
Pomoc będzie wypłacana w trzech formach:
- wypłaceniu jednorazowego tzw. wsparcia na zalesianie (część inwestycyjna), o którą rolnicy będą mogli ubiegać się już w 2015 roku
- wypłacaniu przez 5 lat premii pielęgnacyjnej
- wypłacaniu przez 12 lat premii zalesieniowej
Wnioski o przyznanie premii pielęgnacyjnej i zalesieniowej rolnicy będą mogli składać od 2016 r.