Europarlament chce zwiększyć budżet UE. Państwa mówią "nie"

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Z Brukseli Krzysztof Strzępka PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
27-10-2016,11:45 Aktualizacja: 27-10-2016,12:17
A A A

PE przegłosował stanowisko, w którym domaga się cofnięcia wszystkich cięć w projekcie budżetu UE na 2017 r., jakich chcą państwa członkowskie. Postulat ten natychmiast odrzuciła Rada UE. Teraz obie instytucje rozpoczną trzytygodniowe negocjacje.

Europosłowie proponują, by przyszłoroczne zobowiązania UE wynosiły 160,7 mld euro, czyli o 4,1 mld euro więcej niż przewidywała KE w swoim projekcie. Z kolei środki na realne płatności powinny ich zdaniem wynosić 136,7 mld euro, czyli o 2,5 mld więcej niż chciała Komisja.

tłuszcze, tłuszcze trans, parlament europejski, europarlament

Europosłowie za ograniczeniem tłuszczów trans w żywności

Europosłowie chcą nałożenia limitów na zawartość w żywności niezdrowych tłuszczów trans (TFA). Dostępne głównie w produkowanych przemysłowo olejach roślinnych tłuszcze prowadzić mogą m.in. do zawału serca, niepłodności czy...

PE proponuje m.in. zwiększenie wydatków na rzecz zatrudnienia młodych (o 1,5 mld euro); chce też większych funduszy na wspomaganie wzrostu gospodarczego oraz na pomoc państwom UE w walce z kryzysem migracyjnym.

- UE zmaga się z niespotykaną liczbą różnych wyzwań. Jeśli chcemy się z nimi uporać, będziemy potrzebowali właściwego budżetu dla UE. Kiedy negocjowaliśmy wieloletnie ramy finansowe na lata 2014-2020, w 2013 r. do Europy przybywało mniej uchodźców (...). Musimy zrozumieć, że zmieniły się okoliczności - przekonywał Jens Geier, sprawozdawca PE niemiecki europoseł socjalistyczny.   

Europosłowie chcą przywrócenia środków na program infrastrukturalny "Łącząc Europę" oraz program badań naukowych Horyzont 2020. Proponują dodanie 1,24 mld euro (w zobowiązaniach) ponad kwotę zaproponowaną na te cele przez KE.  

PE chce też zwiększenia o 600 mld euro w porównaniu z propozycją KE środków na Wspólną Politykę Rolną. Pieniądze te mają pomóc rolnikom dotkniętym kryzysem na rynku mleka, a także poszkodowanym przez rosyjskie embargo na żywność z UE.
kukurydza, kukurydza GMO, Parlament Europejski, europarlament, gmo

Europarlament przeciwko legalizacji kolejnych odmian kukurydzy GMO

Parlament Europejski na posiedzeniu komisji ds. Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywnościowego - ComEnvi w niewiążącej rezolucji wezwał Komisję Europejską, aby nie wydawała zezwolenia na uprawę dwóch nowych odmian kukurydzy.   ...

Europosłowie są zdania, że dodatkowe fundusze pojawią się w ramach trwającej rewizji wieloletnich ram finansowych na lata 2014-2020. Propozycja KE w tej sprawie przewiduje dodatkowe 6,3 mld euro do wydania do 2020 r.

Rada UE, w której zasiadają przedstawiciele rządów państw członkowskich, w odpowiedzi na te poprawki wydała komunikat informujący, że nie zgadza się na zwiększenie wydatków.

Stolice zwracają uwagę, że europosłowie chcą, by poziom przyszłorocznych zobowiązań był wyższy niż górny limit wyznaczony w wieloletnim budżecie. - To poważnie zagroziłoby możliwości reagowania na nieprzewidziane kryzysy - argumentują.

Państwa członkowskie są też przekonane, że europarlament chce ustanowić poziom płatności na wyższym poziomie niż realnie wynoszą szacunkowe potrzeby. To - jak wskazano w komunikacie - zmusiłoby kraje członkowskie do wnoszenia wkładów do budżetu ponad to, co konieczne w czasie, gdy starają się one konsolidować swoje finanse publiczne.

Brak porozumienia między PE i Radą na tym etapie w sprawie przyszłorocznych wydatków nie jest niczym niezwykłym i w praktyce oznacza uruchomienie trzytygodniowego okresu "koncyliacji" w procedurze budżetowej. Negocjatorzy państw członkowskich i PE będą mieli czas do 17 listopada, by osiągnąć porozumienie. Jeśli tak się stanie, to PE przyjmie budżet w grudniu.

Jeśli Parlament i Rada nie osiągną porozumienia przed zakończeniem procedury koncyliacji, Komisja Europejska będzie musiała przedstawić nowy projekt.

Poleć
Udostępnij