Działalność rolnicza nie jest objęta ustawą o PIT. Ale są wyjątki

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
23-05-2018,12:25 Aktualizacja: 23-05-2018,14:22
A A A

Działalność rolnicza nie jest objęta ustawą o PIT, ale jeśli jest prowadzona na dużą skalę może być uznana za działy specjalne produkcji rolnej. A wówczas zyski zostaną już opodatkowane PIT.

Tak wynika z interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, na którą powołuje się "Rzeczpospolita". Wystąpił o to właściciel pasieki składającej się z 70 pszczelich rodzin.

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, krus, zeznania podatkowe, Formularz PIT-40A, emeryci i renciści

KRUS przesyła PIT-y. Kogo nie rozliczy?

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego wyśle do końca lutego do emerytów i rencistów formularz PIT-40A (roczne obliczenie podatku dochodowego od pobieranych z KRUS w 2017 r. emerytur i rent) lub PIT-11A (informację o dochodach...

Mężczyzna sprzedaje miód w beczkach i słoikach. Jego działalność jest zarejestrowana u powiatowego lekarza weterynarii jako sprzedaż bezpośrednia nieprzetworzonego miodu pszczelego z własnej pasieki. Odbywa się w gospodarstwie.

W 2017 roku zarobił na miodzie prawie 25 tys. zł i twierdzi, że nie musi płacić podatku dochodowego. To, co bowiem robi jest działalnością rolniczą. Jest podatnikiem podatku rolnego, a do jego przychodów nie stosuje się ustawy o PIT.

Fiskus przypomina, że ustawa o PIT nie ma zastosowania do działalności rolniczej, z wyjątkiem przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej. Według zapisów dokumentu "działalność rolnicza polega na wytwarzaniu produktów roślinnych lub zwierzęcych w stanie nieprzetworzonym (naturalnym) z własnych upraw albo hodowli lub chowu".

Jeden z artykułów wymienia jednak czynności zaliczane do działów specjalnych produkcji rolnej. Należy do nich m.in. prowadzenie pasiek, chyba że nie przekracza 80 rodzin. Mężczyzna nie musi zatem płacić podatku dochodowego.
 

źródło: "Rzeczpospolita"

Poleć
Udostępnij