KRUS przesyła PIT-y. Kogo nie rozliczy?
Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego wyśle do końca lutego do emerytów i rencistów formularz PIT-40A (roczne obliczenie podatku dochodowego od pobieranych z KRUS w 2017 r. emerytur i rent) lub PIT-11A (informację o dochodach uzyskanych z tytułu pobieranych świadczeń).
"W zdecydowanej większości przypadków Kasa wystawi PIT-40A i tym samym rozliczy podatek dochodowy za emeryta lub rencistę" - zapewnia KRUS w corocznym komunikacie.
Zasiłki chorobowe dla rolników. KRUS wyjaśnia zawiłości
"Osoba, która otrzyma ww. formularz i poza świadczeniami emerytalno-rentowymi wypłacanymi z Kasy w 2017 r. nie osiągnęła innego przychodu, podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych (dochód z gospodarstwa rolnego nie wchodzi do tego przychodu) - nie ma obowiązku składania w urzędzie skarbowym dodatkowego zeznania podatkowego" - czytamy dalej w informacji.
Nic nie zmienia się, gdy świadczeniobiorca chce skorzystać z ulg podatkowych, bądź z rozliczenia podatku razem z małżonkiem lub dzieckiem (w przypadku osób samotnych). Wówczas sam składa zeznanie podatkowe (PIT-36 lub PIT-37) we właściwym urzędzie skarbowym (w formie papierowej lub drogą elektroniczną).
Trzeba pamiętać, aby zrobić to do 30 kwietnia. W zeznaniu należy uwzględnić przychód osiągnięty w 2017 r. z tytułu pobierania świadczeń emerytalno-rentowych z kasy.
Takie zeznania, bądź oświadczenie na druku PIT-OP w urzędzie skarbowym składają również emeryci/renciści, którzy chcą wnioskować o przekazanie 1 proc. podatku na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego.
Rząd nie podniesie gwałtownie składek na KRUS
Samodzielnie rozliczyć się z fiskusem muszą także (na formularzu PIT-36 lub PIT-37) emeryci i renciści, do których kasa wyśle PIT-11A. A dzieje się tak, gdy w kontekście świadczeniobiorcy wystąpi chociaż jedna z sytuacji:
- w 2017 r. emeryturę lub rentę wypłacała jednostka organizacyjna KRUS, a następnie jednostka organizacyjna ZUS lub odwrotnie
- kasa realizowała w danym roku podatkowym ulgę podatkową udzieloną przez urząd skarbowy
- kasa obniżała wysokość miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy w związku ze złożonym przez emeryta lub rencistę oświadczeniem o wspólnym opodatkowaniu dochodów z małżonkiem lub w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci (chyba, że takie oświadczenie emeryt lub rencista wycofał w 2017 r.),
- nie pobierano zaliczek na podatek dochodowy stosownie do postanowień umów o unikaniu podwójnego opodatkowania.
Warto pamiętać o kwocie wolnej od podatku, wynoszącej obecnie 6600 zł. Chodzi o potencjalnie najuboższych emerytów i rencistów, których roczny przychód, podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych (ze wszystkich źródeł) nie przekroczył w 2017 r. wspomnianej kwoty.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś