Bruksela dopłaci do prywatnego przechowywania serów
Limit serów objętych dopłatami wynosi dla Polski 7,859 tys. ton. Wsparcie może być przyznawane tylko, gdy okres przechowywania towaru objętego umową wynosi od 60 do 210 dni.
W dokumencie zatwierdzonym przez Brukselę została określona maksymalna ilość produktu przypadająca na każde państwo członkowskie oraz objęta tymczasowym systemem - informuje FAMMU/FAPA. Dla Wspólnoty jest to 100 tys. ton, z czego na Polskę przypada 7,859 tys. ton.
Sery uzależniają jak narkotyk
Większe limity mają od nas tylko Niemcy (23,626 tys. ton), Francja (20,83 tys. ton), Włochy (12,015 tys. ton) i Holandia (8,156 tys. ton). Rozporządzenie szczegółowo określa również wymogi, które muszą spełniać sery, by kwalifikowały się do systemu dopłat do prywatnego przechowywania:
- każda partia musi ważyć co najmniej 0,5 tony i posiadać trwałe oznaczenie przedsiębiorstwa, w którym ser został wytworzony oraz datę produkcji
- towar musi być opatrzony datą przyjęcia do magazynu
- towar nie był przedmiotem wcześniejszej umowy o przechowywanie podlegające dopłatom
- towar jest przechowywany w państwie członkowskim, w którym jest produkowany
Okres przechowywania objętego umową rozpoczyna się w dniu następującym po dacie otrzymania przez właściwe organy informacji, a kończy się w dniu poprzedzającym wydanie z magazynu. Dopłaty mogą być przyznane tylko, gdy okres przechowywania objętego umową wynosi od 60 do 210 dni. Stawki wynoszą:
- 15,57 euro za tonę przechowywanych produktów w odniesieniu do stałych kosztów przechowywania
- 0,40 euro za tonę przechowywanych produktów na dzień