Blisko 125 tys. rolników stara się o płatność dla małych gospodarstw. Ilu deklaruje ugorowanie?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
16-08-2024,15:55 Aktualizacja: 16-08-2024,16:01
A A A

Do 2 września można składać wnioski o przyznanie płatności dla małych gospodarstw oraz płatności do gruntów wyłączonych z produkcji – przypomina Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR).

Pierwszy z wymienionych rodzajów wsparcia dotyczy rolników posiadających gospodarstwa o powierzchni do 5 ha użytków rolnych. Płatność dla małych gospodarstw zastępuje wówczas wszystkie rodzaje płatności bezpośrednich, w tym ekoschematy. Kwota pomocy to równowartość 225 EUR/ha, czyli maksymalnie 1 125 EUR na gospodarstwo.

„Dodatkowo, rolnicy ubiegający się o tę płatność, będą mogli starać się o przyznanie przejściowego wsparcia krajowego (czyli uzupełniającą płatność podstawową lub płatność niezwiązaną do tytoniu) oraz płatności obszarowe w ramach II filaru WPR (czyli płatności ONW, ekologiczne, rolno-środowiskowo-klimatyczne, zalesieniowe) – pod warunkiem że spełniają warunki ich przyznania” – wskazuje w komunikacie ARiMR.

Aby ubiegać się o płatności dla małych gospodarstw, należało najpierw starać się o przyznanie dopłat bezpośrednich. Następnie trzeba wydrukować wniosek o płatność dla małych gospodarstw (jego wzór wraz z instrukcją wypełnienia znajduje się tutaj), podpisać go, zeskanować, a następnie skan wysłać za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (aplikacja eWniosekPlus).

„Do 16 sierpnia zdecydowało się na to ponad 124,5 tys. rolników. Dokument można wycofać, również do 2 września 2024 r.” – informuje Agencja.

nowak, arimr, nabór, wnioski, premie, młodzi rolnicy

A jednak – nabór wniosków o premie dla młodych rolników wydłużony

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) poinformowało o podjętej decyzji w sprawie przedłużeniu naboru wniosków o premie dla młodych rolników do 2 września br. Dopiero co pisaliśmy (tutaj) o zbliżającym się wielkimi krokami końcu...

Jeśli chodzi o płatności do gruntów wyłączonych z produkcji, jest to zupełnie nowy ekoschemat, obowiązujący od tego roku.

Dofinansowanie jest przyznawane za wyłączenie z produkcji gruntów ornych, przy czym na gruntach tych obowiązuje zakaz prowadzenia produkcji rolnej (w tym zakaz wypasu i koszenia) oraz zakaz stosowania środków ochrony roślin. Co istotne, wsparcie to przysługuje do powierzchni nie większej niż 4 proc. powierzchni gruntów ornych w gospodarstwie” – wskazuje ARiMR.

Zastrzega jednocześnie, że płatność w ramach tego ekoschematu nie przysługuje do gruntów ugorowanych w ramach realizacji zobowiązań w zakresie Pakietu 1. Rolnictwo zrównoważone PROW 2014-2020 oraz zobowiązań w zakresie płatności ekologicznych PROW 2014-2020 i PS 2023-2027.

Aby ubiegać się o płatności w ramach tego ekoschematu, także należało najpierw starać się o przyznanie dopłat bezpośrednich. Złożenie wniosku o płatność do gruntów wyłączonych z produkcji lub wprowadzenie w nim zmian jest możliwe tyko za pośrednictwem wspomnianej Platformy Usług Elektronicznych (aplikacja eWniosekPlus).

Do 16 sierpnia ponad 12 tys. rolników zdecydowało się ubiegać o takie wsparcie” – przekazuje Agencja.

Poleć
Udostępnij