500 plus do krów coraz bliżej. Jest już projekt ustawy
Żeby wdrożyć w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020 działanie "Dobrostan zwierząt", trzeba sporych zmian w prawie. Do konsultacji społecznych trafił właśnie projekt specjalnej ustawy w tej sprawie.
Dobrostan bydła bardziej opłacalny od tworzenia grup producenckich
W czerwcu udało się na wdrożenie "Dobrostanu zwierząt" uzyskać zielone światło od Komitetu Monitorującego PROW 2014-2020, w związku z czym teraz przyszedł czas na konkretne roszady w przepisach.
W serwisie Rządowego Centrum Legislacji ukazał się projekt ustawy o zmianie ustawy o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach PROW na lata 2014-2020 oraz niektórych innych ustaw.
Poprzez zmiany zapisów poszczególnych aktów prawnych ma się stać możliwe (prawdopodobnie od marca 2020 r.) wsparcie finansowe - jak napisano w uzasadnieniu do projektu ustawy - za realizację zobowiązań w zakresie dobrostanu zwierząt, które wykraczają ponad obowiązkowe normy wynikające z obowiązującego prawa.
Dobrostan bydła mlecznego. Mamy nad czym pracować
Co istotne, we wniosku o przyznanie pomocy, składanym do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, wykorzystywane będą przez Agencję dane zawarte w jej rejestrze zwierząt gospodarskich oznakowanych i siedzib stad.
Jeśli chodzi o szczegóły wsparcia, mają zostać określone w rozporządzeniu. Jak już jednak podawał resort rolnictwa, w zakresie dobrostanu świń, warianty mają wyglądać tak:
- wariant 1.1. Dobrostan loch - zwiększona powierzchnia w budynkach. Płatność będzie przyznawana rolnikowi, który zapewni w budynku inwentarskim powierzchnię przypadającą na jedną lochę zwiększoną o co najmniej 20 proc. w stosunku do minimalnej powierzchni, wymaganej na podstawie obowiązujących standardów - stawka płatności 301 zł/szt. rocznie;
- wariant 1.2. Dobrostan tuczników - zwiększona powierzchnia. Płatność będzie przyznawana rolnikowi, który zapewni w budynku inwentarskim powierzchnię przypadającą na jednego tucznika zwiększoną o co najmniej 20 proc. - stawka płatności 24 zł/szt. rocznie;
- wariant 1.3. Dobrostan loch - dostęp do wybiegu (dodatkowa opcja dla rolników realizujących wariant 1.1.) - stawka płatności 612 zł/szt. rocznie;
- wariant 1.4. Dobrostan tuczników - dostęp do wybiegu (dodatkowa opcja dla rolników realizujących wariant 1.2.) - stawka płatności 33 zł/szt. rocznie.
Poprawa dobrostanu to wyższe koszty produkcji
- wariant 2.1. Dobrostan krów mlecznych - wypas. Płatność będzie przyznawana rolnikowi, który będzie wypasał krowy przez minimum 120 dni w okresie wegetacyjnym - stawka płatności 185 zł/szt. rocznie;
- wariant 2.2. Dobrostan krów mlecznych utrzymywanych grupowo - zwiększona powierzchnia w budynkach. Płatność będzie przyznawana rolnikowi, który zapewni w budynku inwentarskim powierzchnię przypadającą na jedną krowę mleczną zwiększoną o co najmniej 20 proc. w stosunku do minimalnej powierzchni, wymaganej na podstawie obowiązujących standardów w tym zakresie - stawka płatności 595 zł/szt. rocznie;
- wariant 2.3. Dobrostan krów mamek. Płatność będzie przyznawana rolnikowi, który zapewni poza okresem wypasu dostęp do środowiska zewnętrznego krowom mamkom, cielętom, jałówkom i opasom do 300 kg na powierzchni zwiększonej o co najmniej 20 proc. w stosunku do minimalnej powierzchni, wymaganej na podstawie obowiązujących przepisów dotyczących utrzymania bydła w systemie otwartym - stawka płatności 329 zł/szt. rocznie.
Na realizację działania "Dobrostan zwierząt" przeznaczono 50 mln euro pochodzących z przesunięcia środków z działania "Tworzenie grup i organizacji producentów".
- Rolnictwo bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś