Trudne pytania, trudne zadania. Eliminacje okręgowe w Karolewie
W sześciu blokach tematycznych zmagali się 20 kwietnia uczestnicy eliminacji okręgowych XLII Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych w okręgu Bydgoszcz, obejmującym woj. kujawsko-pomorskie i część pomorskiego.
- Nie było łatwo - mówili zgodnie uczniowie szkół rolniczych, którzy przyjechali do Zespołu Szkół Agro-Ekonomicznych w Karolewie pod Bydgoszczą. Także członkowie jury przyznawali, że niektóre pytania ich zaskoczyły.
Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród w Karolewie [DUŻO ZDJĘĆ]
W eliminacjach okręgowych OWiUR wzięło udział kilkuset uczniów szkół średnich, w większości rolniczych. Konkurs odbywał się w dziewięciu okręgach, obejmujących szkoły z kilku województw.
Olimpijczycy, którzy dostali się do eliminacji okręgowych po wygraniu eliminacji szkolnych (26-27 października 2017 r.) mogli wybrać jeden z dziewięciu bloków.
We wszystkich okręgach uczniowie rywalizowali w blokach: produkcja roślinna, produkcja zwierzęca, mechanizacja rolnictwa, gastronomia i architektura krajobrazu, w niektórych można było też wybrać ogrodnictwo i leśnictwo (Kraków, Warszawa), technologię żywności (Lublin, Olsztyn, Poznań, Siedlce, Szczecin, Warszawa i Wrocław), agrobiznes (Bydgoszcz, Kraków, Olsztyn, Siedlce, Szczecin i Wrocław), ochronę i inżynierię środowiska (Kraków i Poznań) oraz weterynarię (Lublin, Olsztyn, Poznań, Siedlce, Warszawa i Wrocław).
Teoria i praktyka
Ze 115 uczniów zakwalifikowanych do eliminacji okręgowych XLII OWiUR okręgu bydgoskiego do Karolewa dojechało 98 z 31 szkół: 27 z woj. kujawsko-pomorskiego oraz z ośmiu z woj. pomorskiego. Rywalizowali w sześciu blokach.
Podsumowanie eliminacji szkolnych XLII edycji OWiUR
Startujący w bloku gastronomia musieli z kolei upiec rogaliki z ciasta krucho-drożdżowego, w odpowiedni sposób podać rosół, barszcz czy krem z dyni, a także odpowiedzieć na pytanie, gdzie odłożyć serwetę, jeśli na chwilę odchodzimy od stołu. Maksymalnie można było zdobyć 120 pkt - 60 za test i po 20 za trzy zadania w części praktycznej.
W czerwcu we Wrocławiu
Do finału olimpiady przeszło 16 uczniów eliminacji okręgowych w Karolewie.
W kategorii produkcja roślinna pierwsze miejsce zdobył Adam Gołębiewski ze szkoły w Bielicach, II miejsce - Mariusz Muśliński ze szkoły w Karolewie, III miejsce - Sylwia Banasiak ze szkoły w Przemystce.
Testy z etapu szkolnego XLII edycji OWiUR
W kategorii produkcja zwierzęca pierwsze miejsce wywalczył Adrian Marunowski ze szkoły w Karolewie, II miejsce - Piotr Malak ze szkoły w Sypniewie, III miejsce - Kazimierz Skowroński ze szkoły w Bydgoszczy, a IV miejsce - Marek Kapczyński ze szkoły w Samostrzelu.
W kategorii mechanizacja rolnictwa pierwsze miejsce zajął Jacek Wodziński ze szkoły w Sypniewie, II miejsce - Paweł Kowalski ze szkoły w Karolewie, III miejsce - Piotr Kołtun ze szkoły w Brześciu.
W kategorii gastronomia pierwsze miejsce wywalczyła Anna Napiórkowska ze szkoły w Rypinie, II miejsce - Karolina Łojewska ze szkoły w Gąsawie, a III miejsce - Cyprian Dobrzycki ze szkoły w Przemystce.
W kategorii agrobiznes zwyciężyła Wiktoria Walasik ze szkoły w Przemystce.
Testy z etapu okręgowego XLII edycji OWiUR
Zwycięzcy eliminacji okręgowych we wszystkich blokach 7 i 8 czerwca walczyć będą w finale olimpiady, który w tym roku odbędzie się na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Jest się o co ubiegać - finaliści otrzymają stypendia i wiele innych nagród od sponsorów.
Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Rolniczych to jeden z najstarszych i najbardziej prestiżowych konkursów wiedzy oraz umiejętności praktycznych organizowany w naszym kraju, któremu patronuje Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a także Ministerstwo Środowiska. Patronem medialnym XLII edycji Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych jest Agencja Promocji Rolnictwa i Agrobiznesu APRA oraz multiportal agropolska.pl. Organizatorem zmagań jest Komitet Główny OWiUR przy Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym w Siedlcach.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś