Zrównoważona gospodarka żywnościowa to przyszłość
Polskie Stowarzyszenie Rolnictwa Zrównoważonego "ASAP" rozpoczęło współpracę strategiczną z firmą Accenture, która zajmuje się doradztwem biznesowym.
Oba podmioty w podpisanym porozumieniu o współpracy zobowiązały się do wspólnych działań na rzecz rozwoju rolnictwa zrównoważonego i jego produktów w Polsce.
"Dzięki nawiązaniu współpracy możliwe będzie rozszerzenie prowadzonych dotychczas działań w zakresie promocji praktyk w obszarze zrównoważonego pozyskiwania surowców rolniczych w Polsce przez firmy z łańcucha odpowiedzialności za żywność" - podkreśla "ASAP" w komunikacie.
Rolnictwo zrównoważone w pigułce
Ważnym elementem porozumienia jest również zwiększanie świadomości zrównoważonej żywności wśród polskich konsumentów.
- Musimy budować naszą przyszłość w bardziej zrównoważony sposób. Dotyczy to również rolnictwa, zwłaszcza w kontekście celów polityki rolnej i klimatycznej UE. Sami konsumenci są coraz częściej świadomi tego, skąd pochodzi oraz w jaki sposób wyprodukowana została żywność. Wspólne działania firm z całego łańcuchu odpowiedzialności za żywność tworzą realną szansę na zwiększenie dostępności zrównoważonej żywności w Polsce - mówi Małgorzata Bojańczyk, dyrektor Polskiego Stowarzyszenia Rolnictwa Zrównoważonego "ASAP".
- Zrównoważona gospodarka żywnościowa to przyszłość - w odpowiedzi na coraz większe wymagania interesariuszy i konsumentów w zakresie ochrony środowiska, społeczeństwa i zarządzania (ESG), organizacje muszą wykazać, że dążą do zrównoważonego rozwoju, przestrzegają wysokich standardów etycznych i działają odpowiedzialnie we wszystkim, co robią. Idearolnictwa zrównoważonego, pozwoli firmom zaadresować nowe trendy konsumenckie i wejść na ścieżkę wzrostu - tłumaczy Agnieszka Kubera, dyrektor zarządzający Accenture w Polsce.
Rolnictwo zrównoważone to wszelkie działania ograniczające wpływ rolnictwa na środowisko, umożliwiające bardziej efektywne i przyjazne dla środowiska wykorzystanie zasobów, np. gleby, ziemi, wody, maszyn, środków ochrony roślin, nasion, nawozów czy energii, przy zachowaniu opłacalności produkcji rolniczej i jej akceptacji społecznej.
- Rolnictwo bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś