Wybór odmiany kukurydzy na ziarno zależy od wielu czynników
Podczas imprez z cyklu Zielone Pola Jesień 2017 pracownicy firmy Osadkowski SA zaprezentowali kilkanaście odmian kukurydzy. Spotkania odbyły się m.in. w Mariance pod Pasłękiem (woj. warmińsko-mazurskie), w Sadkach (woj. kujawsko-pomorskie) oraz w wielkopolskich Pawłowicach i Braciszewie.
Początek prezentacji w Mariankach zdominowała dyskusja dotycząca wyboru kukurydzy na ziarno w zależności od klasy wczesności FAO, która w przypadku regionu północno-wschodniego powinna maksymalnie wynosić 230. Wynika to z warunków klimatycznych, możliwych opóźnionych siewów na wiosnę oraz krótkiego okresu wegetacyjnego.
Zielone Pola firmy Osadkowski w Malerzowicach Małych
Podczas wszystkich imprez podkreślano, że kukurydzę uprawia się w skrajnych warunkach pogodowych (susza w 2015 roku i nadmiar opadów w bieżącym). Eksperci nie zalecają więc uprawiania tylko jednej odmiany. Przekonują, że mniej ryzykowne stosowanie jest 2-3 o różnej FAO.
Bardzo ważne - by osiągnąć sukces - jest ponadto odpowiednie dobieranie odmian do warunków glebowych i stosowanie zalecanych przez hodowców norm wysiewu na hektar. Trzeba też pamiętać, by mniej zasobne stanowiska zasiewać mniejszą obsadą, a wczesne odmiany z niższą FAO z większą.
Fachowcy podkreślają, że należy stosować wyłącznie odmiany zarejestrowane w Polsce bowiem pozostałe nie są sprawdzone w naszych warunkach i nie dają gwarancji powtarzalnych oraz stabilnych plonów.
Podczas imprez eksperci przedstawili i omówili kilkanaście odmian kukurydzy, a doradcy firmy Osadkowski SA odpowiadali na liczne pytania zadawane przez przybyłych gości.