Pöttinger wybrnął z trudnej sytuacji
Dzięki innowacyjnym produktom i zrównoważonej gamie produktów, austriackiej, rodzinnej firmie udało się osiągnąć obroty w wysokości 301 milionów euro w ciągu ostatniego roku obrotowego, pomimo trudnych warunków rynkowych i znacznego spadku wielkości sprzedaży w branży rolniczej.
Rok obrotowy 2015/16 był niełatwy, przez trudną sytuację na rynku: popyt w technice rolniczej jest ściśle związany z rozwojem dochodów w rolnictwie. Negatywny rozwój cen dla produktów rolnych doprowadził do znacznego spadku dochodów rolników, którzy z kolei znacząco ograniczyli inwestycje. W konsekwencji sprzedaż maszyn była odpowiednio niższa - zwłaszcza w sektorze użytków zielonych. Dzięki innowacyjnej i zrównoważonej gamie produktów, Pöttinger był w stanie przeciwstawić się temu ogólnemu rozwojowi na rynku: sprzedaż narzędzi uprawowych i siewników maszyn z technologii siewu udało się zwiększyć, na stałym poziomie pozostała natomiast sprzedaż części zamiennych. W sumie firmie Pöttinger zatrudniającej około 1700 pracowników udało się osiągnąć obroty w wysokości 301 milionów euro. W porównaniu do bardzo udanego roku obrotowego 2014/15, obecne obroty Pöttingera wykazały niewielki spadek, zaledwie o 6 %. Po intensywnym wzroście i podwojeniu obrotów w ostatnich latach, Pöttinger ma możliwość przygotowania kolejnych etapów rozwoju i zwiększenia dalszej internacjonalizacji.
Pöttinger buduje SparePartsWORLD
Inwestycje w sukces jutra
Dla przyszłościowych firm jak Pöttinger, ta faza korzystniejszych wyników finansowych daje wyjątkowe możliwości dla inwestycji. Dlatego cel austriackiej firmy rodzinnej w poprzednim roku leżał wyraźnie w dalszej ekspansji i rozwoju w przyszłości. Seria inwestycji Pöttingera, jak m.in. PlantWorld obejmuje ProductionWorld z inwestycją o wartości 25 mln euro i SparePartsWorld. W dodatku - już zakończona kompletna rozbudowa fabryk w Bernburg i Vodnanach, a dodatkowe 12.000 m2 powierzchni produkcyjnej zostanie zabudowane w siedzibie firmy w połowie 2017 roku. W nowo utworzonej przestrzeni poprawiony ma być przepływ materiałów i m.in. ulepszone stanowiska do produkcji maszyn zielonkowych. Ponadto - w Taufkirchen, niedaleko siedziby firmy Pöttinger, nabiera kształtu SparePartsWorld. To nowoczesne centrum logistyczne o powierzchni około 7000 m2 gwarantuje dostępność ok. 50.000 różnych części zamiennych.
Sektor maszyn zielonkowych odnotował największe obroty - na poziomie 57 %, a następnie sektor narzędzi uprawowych i techniki siewu - ok. 28 %. W porównaniu do poprzedniego roku użytki zielone mają niższy udział o 12 %. Technologia siewu, zwiększyła obroty o 20 % rok do roku. Z kolei udział sprzedaży części zamiennych w obrotach firmy pozostały na takim samym poziomie.
Trudny czas na wielu rynkach
Wiele rynków na całym świecie było nękanych trudnymi warunkami ekonomicznymi. Mimo to, były też pewne pozytywne wyjątki: sprzedaż powyżej średniego wzrostu zanotowano na rynkach eksportowych na Dalekim Wschodzie, w krajach bałtyckich, Ukrainy, Kanady, Australii i Belgii. Nadal kluczem do sukcesu firmy Pöttinger są rynki międzynarodowe. Eksport przyniósł 86,5 % obrotów firmy tj. ok. 260.5 mln euro. W pięciu krajach Pöttinger zanotował wzrost obrotów w sprzedaży. Były to: Ukraina, Kanada, Francja, Japonia i Chiny. Francja ma 13,5% udział w całkowitym obrocie, stanowi jeden z największych i najważniejszych rynków po Niemczech - udział tego rynku wyniósł ok. 19%.
Austriacki rynek pozostaje stabilny
Z 13,5 % udziału w całkowitym obrocie na rynku krajowym Austrii pozostaje on jednym z najsilniejszych rynków, obok Niemiec i Francji. W porównaniu do poprzedniego roku, obroty nieznacznie spadły z powodu trudnych warunków. Austriaccy rolnicy nadal chcą wysokiej jakości produktów wykonanych we własnym kraju. To jest coś, z czego Pöttinger jest szczególnie zadowolony. Zwłaszcza, że spełnienie określonych oczekiwań każdego rolnika w kraju o tak zróżnicowanym terenie jak w Austrii - od Alp po równiny - wymaga dużego doświadczenia w produkcji maszyn. Jest to jedna z mocnych stron firmy Pöttinger.