W ostatni piątek 7 czerwca, Poznańska Hodowla Roślin otworzyła w oddziale w Nagradowicach (woj. wielkopolskie) nowoczesną linię do zaprawiania i pakowania nasion. Wydarzenie to było jednym z ważniejszych punktów zorganizowanego przez hodowlę dnia pola.
Spotkanie rozpoczęło się cyklem wykładów. Prof. dr hab. Edward Gacek z Centralnego Ośrodka Badania Odmian Roślin Uprawnych mówił o systemie rejestracji odmian roślin rolniczych w Polsce, a także o roli Porejestrowego Doświadczalnego Odmianowego dla praktyki rolniczej.
Poznańska Hodowla Roślin Sp. z o.o. została laureatem XIV edycji Krajowego Konkursu Bezpieczne Gospodarstwo Rolne w kategorii zakładów rolnych. Celem konkursu jest promocja zasad ochrony zdrowia i życia w trakcie pracy oraz poprawa...
Prof. Marek Korbas z Instytutu Ochrony Roślin - PIB w Poznaniu wskazał na ważne gospodarczo choroby w uprawie roślin rolniczych. Natomiast Bogusław Dukiewicz z Gospodarstwa Nasiennego Piotr i Bogusław Dukiewicz mówił o rynku i perspektywach dla roślin strączkowych. Na koniec części wykładowej, Andrzej Żmijewski z firmy Bayer zaprezentował nowe technologie zaprawiania w oparciu o rozwiązania tego koncernu.
Kulminacyjnym momentem spotkania było otwarcie nowoczesnej linii do zaprawiania i pakowania nasion. Wstęgę przecięli: Czesław Janikowski, prezes PHR; Michał Dembiński, dyrektor gabinetu wojewody wielkopolskiego oraz Marek Szczygielski, doradca dyrektora generalnego KOWR. - To nasze najmłodsze i najnowocześniejsze dziecko. Zakład i maszyny które państwu prezentujemy są na najwyższym światowym poziomie - podkreślał prezes Janikowski otwierając linię.
Jej działanie szczegółowo przedstawił Bartosz Siwek z PHR. - Wydajność tej zaprawiarki sięga 24 ton na godzinę. Maszyna wyposażona jest w trzy systemy dozowania zaprawy - podkreślał. Nowa linia jest w pełni zautomatyzowana, a jej pracą steruje komputer.
Nie wydajność ma jednak największe znaczenie, ale jakość zaprawiania, w tym przede wszystkim dokładność pokrycia nasion zaprawą, co możliwe jest także dzięki nowoczesnej linii czyszczącej znajdującej się w sąsiedniej hali. - Na każdym etapie przesypywania nasion staramy się odsysać kurz i pył, dzięki czemu udaje się nam uzyskać wysoki stopień pokrycia nasion zaprawami - wskazywał Siwek.
23 listopada w Warszawie odbyła się uroczysta gala imprezy Sylwetki i Marki Polskiej Gospodarki. Poznańska Hodowla Roślin Sp. z o.o. została wyróżniona aż trzema wyjątkowymi wyróżnieniami. Sylwetki i Marki Polskiej Gospodarki to...
- O wysokiej jakości zaprawiania tego obiektu świadczy uzyskany niedawno przez PHR certyfikat ESTA - mówił Piotr Uciechowski z działu sprzedaży i marketingu. Jak informował, PHR będzie zaprawiała nie tylko swoje odmiany, ale zamierza świadczyć w tym zakresie usługi. Zaprawiać będzie nasiona i ziarno praktycznie wszystkich najważniejszych gatunków roślin uprawnych.
Otwarciu nowej linii do zaprawiania i paczkowania towarzyszyły także inne wydarzenia. W programie znalazło się zwiedzanie Oddziału Produkcyjno-Nasiennego oraz Stacji Hodowli Roślin w Nagradowicach. - To tylko jeden z naszych oddziałów, który wybraliśmy do prezentacji, przede wszystkim ze względu na jego dogodną lokalizację przy autostradzie. Tu też rolnikom możemy najwięcej pokazać - argumentował Uciechowski. - Zależy nam, żeby od kuchni mogli zobaczyć jak powstają odmiany zanim trafią do dystrybucji - wskazywał.
Nie zabrakło też prezentacji odmian PHR na poletkach, które zostały przygotowane w bardzo nowatorski sposób. Rolnicy mogli zobaczyć na nich znane już odmiany PHR, ale też nowe kreacje, a wśród nich odmianę pszenicy ozimej klasy A o nazwie Formacja. Odmiana ta miała swoją premierę w ub.r., ale dopiero od tego sezonu pojawi się w szerokiej dystrybucji. - To odmiana, z której jesteśmy szczególnie dumni, ponieważ to produkt kompletny. Nie dość, że wysoko plonuje, to ma odpowiednią zimotrwałość i wysoką odporność na choroby - zachwalał Uciechowski.
Koniec stycznia to czas, gdy dyrektorzy Stacji Doświadczalnych Oceny Odmian po zasięgnięciu opinii Członków Wojewódzkich Zespołów PDO podejmują decyzję o kształcie List odmian zalecanych do uprawy na obszarze...
- Inna odmiana, o której warto wspomnieć, to jęczmień jary Avatar, który do szerszej dystrybucji wejdzie w przyszłym roku. Dotychczasowe wyniki doświadczeń pokazują, że będzie to jedna z najwyżej plonujących odmian jęczmienia jarego paszowego - dodał.
Przedstawiciel PHR wskazywał także na rosnące zainteresowanie roślinami strączkowymi. Hodowla ta posiada szeroką ofertę roślin strączkowych. Od grochu siewnego, poprzez łubiny wąskolistne, łubiny żółte, po wykę ozimą, która cieszy się dużą popularnością nie tylko w kraju, ale także za granicą. - Praktycznie nie nadążamy z jej produkcją - mówił Uciechowski. W tym roku do oferty PHR dołączyły trzy łubiny. Dwa łubiny żółte Goldeneye i Diament oraz łubin wąskolistny Swing. - Mamy bardzo sprawny dział hodowli roślin strączkowych. Właściwie nie ma roku, żebyśmy nie rejestrowali jakiejś nowej odmiany - podkreślał.
W ofercie PHR, oprócz zbóż i strączkowych można znaleźć również nasiona traw i facelii. W tym roku po raz pierwszy zarejestrowała odmianę gorczycy białej Gracja.
Na poletkach znalazło się też kilka rodów pszenicy ozimej i jęczmienia ozimego, które w najbliższych latach mogą stać się kolejnymi odmianami.
Według organizatorów tegoroczne dni pola w Nagradowicach zgromadziły rekordową liczbę ponad 700 uczestników.