Helmut Claas został odznaczony Medalem Diesel, który jest uznawany za „Oskar dla Wynalazców” i jest najstarszą niemiecką nagrodą za innowacyjność.
Helmut Claas został odznaczony Medalem Diesel przez Niemiecki Instytut Innowacji (Deutsches Institut für Erfindungswesen) w kategorii „Najbardziej Udane Osiągnięcie w Dziedzinie Innowacji”.
- To jest coś wyjątkowego, aby w wieku dziewięćdziesięciu lat otrzymać taką nagrodę. Ale tutaj nie chodzi tylko o mnie, ale o nasz silny Zespół Claas i o to jak udało nam się razem połączyć zamiłowanie do innowacji z sukcesem gospodarczym – powiedział Helmut Claas podczas ceremonii wręczenia nagród w Sali Honorowej Niemieckiego Muzeum w Monachium.
Claas jako pierwszy z producentów maszyn rolniczych w 2015 r. utworzył w naszym kraju Centrum Maszyn Używanych. Po prawie roku działalności powstał tam budynek z halą warsztatową i biurami. W tym roku 7 kwietnia miejsce to zostało otwarte...
Helmut Claas rozbudował firmę założoną w 1913 roku przez swojego ojca i jego braci, na jedną z wiodących na świecie przedsiębiorstw zajmujących się produkcją maszyn rolniczych. Dziś firma prowadzona jest przez trzecie pokolenie rodziny, przez córkę Catharina Claas- Mühlhäuser. Pierwszy z trójki dzieci, Helmut Claas urodził się w 1926 roku w Harsewinkel. Od 1948 do 1954 roku studiował inżynierię mechaniczną na Politechnice w Hanowerze. Podczas tych studiów jeden semestr ukończył w Wiedniu i jeden rok studiów rolniczych w Paryżu. Swoją szczególną uwagę skupiał na rozwijaniu innowacyjnych produktów i ich masowej produkcji w ekonomiczny sposób. Szereg innowacji zostało zainicjowanych lub współtworzonych przez Helmuta Claasa. Na przykład, na początku lat 70-tych została opracowana seria kombajnów zbożowych Dominator w oparciu o koncepcję konstrukcji modułowej. Jego następny model, Lexion został również opracowany w erze Helmuta Claas. Jest on nadal uważany za jeden z najbardziej zaawansowanych kombajnów zbożowych na świecie.
Medal Diesel jest uznawany za „Oskary dla Wynalazców” i jest najstarszą niemiecką nagrodą za innowacyjność. Eugen Diesel, syn Rudolfa Diesel, zainicjował uroczystość wręczenia nagród w 1953 roku. Szczególny nacisk kładzie się na uznanie nie tylko osiągnięć naukowych, ale również przedsiębiorczości opartej na innowacjach. Wyboru dokonała rada nadzorcza składająca się z ponad 40 członków zarządu i dyrektorów zarządzających, którzy są odpowiedzialni za zakres przedsiębiorczości w firmach technologicznych.