Danko prezentuje wiele odmian bobowatych
W Szelejewie (pow. gostyński, woj. wielkopolskie) podczas warsztatów zorganizowanych przez Hodowlę Roślin Danko we współpracy z Syngentą oprócz popularnych na polach zbóż, zaprezentowano także wiele odmian roślin bobowatych, m.in. grochu, łubinu, bobiku, wyki oraz soi.
Nowe odmiany Danko w Sobiejuchach
Bobowate cieszą się dużym zainteresowaniem w dobie wysokich cen nawozów azotowych. Bakterie brodawkowe żyjące w symbiozie z tymi roślinami pozwalają na wykorzystanie azotu atmosferycznego. Jako rośliny wysokobiałkowe, doskonale nadają się na cele paszowe, ale to nie jedyne ich zastosowanie. Wykorzystywane są w celach spożywczych, oleistych, a po przyoraniu wzbogacają glebę w cenny azot. Dzięki temu sprawdzą się jako poplon.
Specjaliści z firmy Danko zwracali uwagę, że dużym problemem w tym sezonie jest niedobór opadów atmosferycznych. Z tego powodu do ostatniej chwili na poletku doświadczalnym owsa nie wykształcały się wiechy. Dopiero ostatnie opady sprawiły, że mimo średniej kondycji roślin jednak się wykształciły.
Skutki suszy można obserwować również na poletkach pszenicy jarej, gdzie już na pierwszy rzut oka widać nierównomierną wysokość roślin. Susza to w ostatnich latach zdecydowanie jeden z głównych problemów polskich rolników.
- Rolnictwo bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś