Projekt CGen inbred, którego celem jest monitoring i ograniczenie tempa przyrostu inbredu w populacji krów rasy holsztyńsko-fryzyjskiej, został zaakceptowany jednomyślnie przez zarząd Eurogenomics i otrzyma całą bazę genotypów buhajów europejskich.
Projekt CGen inbred realizowany w Centrum Genetycznym został zaakceptowany jednomyślnie przez zarząd spółdzielni Eurogenomics, która jest właścicielem największej światowej bazy genotypów buhajów rasy holsztyńsko-fryzyjskiej (HF).
Głównym celem projektu CGen kierowanym przez prof. Tomasza Strabela jest monitoring i ograniczenie tempa przyrostu inbredu w populacji krów rasy HF. Projekt został zaakceptowany przez zarząd Eurogenomics. Spółdzielnia w swojej bazie posiada ponad 30 tys. sztuk buhajów poddanych genotypowaniu.
Genomika Polska, która jest członkiem tej spółdzielni, obok organizacji hodowlanych z Holandii, Danii, Szwecji, Finlandii, Hiszpanii i Francji poparła ten projekt badawczy podczas ostatniego konsorcjum, które odbyło się 7 listopada 2016 roku.
Jak informuje PFHBiPM Centrum Genetyczne w ramach projektu będzie realizowało prace badawcze, które umożliwią poprawę jakości rodowodu polskich krów rasy HF, a także jak najdokładniejsze oszacowanie tradycyjnego i genomowego inbredu oraz kontrolowanie zmian w czasie.
W celu realizacji projektu Centrum Genetyczne otrzyma całą bazę genotypów buhajów europejskich, będącą własnością Eurogenomics.