100-lecie istnienia DSV i 25 lat w Polsce
DSV obchodzi w tym roku swoje 100 urodziny. Z kolei spółki Saaten Union Polska, Rapool Polska oraz DSV Polska świętują mniejsze, ale również okrągłe jubileusze. Z tej okazji firmy zorganizowały uroczyste spotkanie w Żninie.
Saaten Union Polska, Rapool Polska oraz DSV Polska spotkały się 6 czerwca w Żninie w woj. kujawsko-pomorskim. Tego dnia obchodzono jubileusze tych spółek oraz 100-lecie istnienia DSV.
Co nowego w ofercie Saaten Union, Rapool oraz DSV?
Firma DSV (Deutsche Saatveredelung) została założona w 1923 roku w ówczesnym mieście Landsberg Warthe czyli Gorzowie Wielkopolskim. W 1934 r. rozpoczęła produkcję traw pastewnych.
- W 1945 r. wojska radzieckie dotarły do Gorzowa. Tymczasowy szef DSC dr Renius uratował cenny materiał hodowlany i przeniósł się do Lippstadt, gdzie mieszkali jego teściowie - mówił Clive Krückemeyer z zarządu Deutsche Saatveredelung AG.
DSV w 1965 r. rozpoczęła hodowlę traw gazonowych, a rok później rzepaku. W 1974 r. założona została firma Rapool - Ring, a w 1991 r. rozpoczęto hodowlę zbóż.
- W 1998 r. firma DSV rozpoczęła swoją działalność w Polsce, w 2007 r. we Francji, 2008 r. w Wielkiej Brytanii, 2010 r. na Ukrainie, a 2013 r. w Holandii i Danii. Ostatnie dwie spółki powstały w Argentynie (2017 r.) i Kanadzie (2022 r.) - mówił Clive Krückemeye.
DSV w Polsce już 25 lat
DSV była obecna w Polsce już w latach 60-80 ubiegłego wieku dzięki współpracy w zakresie reprodukcji traw przez Centralę Handlu Zagranicznego Rolimpex. W latach 1989-91 wprowadzone do upraw zostały pierwsze odmiany rzepaku 00 tj. Libravo i Lirajet.
O rzepaku na zimowych konferencjach Rapoola
Firma w 1992 r. podpisała umowę o stałej reprezentacji na polskim rynku, a w 1994 r. miała miejsce rejestracja pierwszej odmiany rzepaku ozimego w Polsce Lirajet.
W 1998 r. powstała spółka DSV Polska z siedzibą w Wągrowcu. Jej prezesem został Andrzej Duszejko.
- W 2002 roku powstała firma Rapool Polska i przeniesione zostały aktywa w zakresie rzepaku i zbóż do współpracy w ramach grupy firm DSV - Rapool - Saaten Union - mówił Andrzej Duszejko.
Kroki milowe Saaten Union
Saaten Union Polska została zarejestrowana w listopadzie 1998 roku. Swoją siedzibę nieustannie ma w Wągrowcu w woj. wielkopolskim. Działalność rozpoczęła od 1999 r.
W listopadzie 2022 r. miało miejsce zarejestrowanie pierwszej spółki siostrzanej Rapool DE w Polsce pod nazwą Agrobras.
- Wiosną 2003 roku powstała stacja hodowlano-doświadczalna w Spytkówkach, a w lipcu 2004 r. otworzyliśmy halę produkcyjno-magazynową z pomieszczeniami biurowymi dla dystrybucji rzepaku - mówił Leszek Goliński, prezes Saaten Union Polska.
Saaten Union już 20 lat na polskim rynku
W 2010 r. miała miejsce adaptacja i administrowanie nowo powstałej stacji hodowlanej NPZ-Lembke w Goli ukierunkowanej na hodowlę nowych mieszańców rzepaku. Cztery lata później oddano do użytku nową halę w Wągrowcu na potrzeby produkcji bazowego i przedbazowego materiału siewnego zbóż.
W 2023 roku nastąpiło otwarcie nowej stacji hodowlanej dla NPZ w Grabonogu.
- Od początku istnienia spółka zwiększała zatrudnienie, obecnie naszą kadrę stanowi 28 osób oraz inwestowała w nowoczesne maszyny poletkowe oraz urządzenia produkcyjne. Posiadamy 92 odmiany wśród 13 gatunków zbóż.
Rapool Polska wczoraj i dziś
Artur Kozera z firmy Rapool Polska opowiedział o historii spółki. W 2003 roku rozpoczęła ona działalność pod nazwą Agrobrass.
- W 2008 r. w naszej ofercie pojawiła się odmiana Visby F1, której szczyt sprzedaży przypadł na 2010 rok. To był niekwestionowany lider w portfolio Rapool Polska - mówił Artur Kozera.
W grudniu 2011 roku firma zmieniła nazwę z Agrobrass na Rapool Polska.
- Wspólnie z Saaten Union Polska i DSV Polska zajmujemy się komercjalizacją materiału siewnego - mówił Kozera dodając:
Mamy około 260 tys. ha w Polsce obsianych odmianami rzepaku naszej firmy, 800 własnych poletek doświadczalno-testowych oraz 32 odmiany rzepaku ozimego i jarego w sprzedaży w bieżącym sezonie.
Więcej informacji na temat hodowli bydła oraz produkcji mleka znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Bydło" ZAPRENUMERUJ
Książki warte polecenia: Sygnały racic|Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals)