Nadchodzące wydarzenia
Konferencja Naukowa „Gospodarka nawozowa i wyzwania wynikające z „Programu azotanowego” w Polsce w Chełmie 2019
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie, Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa- Państwowy Instytut Badawczy w Puławach zaprasza 13 maja 2019 roku na Konferencję Naukową „Gospodarka nawozowa i wyzwania wynikające z „Programu azotanowego” w Polsce, która odbędzie się w PWSZ w Chełmie.
Cele konferencji: Stosowanie nawozów naturalnych i mineralnych stanowi podstawę produkcji roślinnej, ale równocześnie przyczynia się do negatywnego oddziaływania na środowisko. W kontekście regulacji krajowych (ustawa prawo wodne, ustawa o nawozach i nawożeniu) i międzynarodowych (ramowa dyrektywa wodna, dyrektywa azotanowa, konwencja helsińska),istotne znaczenie ma oddziaływanie nawożenia na jakość wód. W związku z powyższym istnieje potrzeba upowszechniania zasad racjonalnej gospodarki nawozowej, opartych na osiągnięciach naukowych, które mają na celu z jednej strony optymalizację warunków produkcji, a z drugiej zapobieganie zanieczyszczeniu środowiska. Zmiany prawa w zakresie gospodarowania azotem jakie miały miejsce w roku 2018,wprowadziły szereg istotnych rozwiązań legislacyjnych, które mają wpływ na dotychczasowe praktyki w nawożeniu i ochronie rolniczej przestrzeni produkcyjnej przed nadmierną eutrofizacją. Stawiają one liczne wyzwania przed producentami rolnymi jak i służbami zajmującymi się obsługą gospodarstw rolnych. W roku 2019 zaczną one obowiązywać większość gospodarstw rolnych, co wymaga również prowadzenia szerokiej działalności informacyjnej w zakresie nowych wymogów dotyczących zarządzania azotem.
Konferencja dedykowana jest do nauczycieli i uczniów techników rolniczych, rolników, pracowników instytucji obsługujących rolnictwo.
W programie:
10.00 powitanie gości –JMRektor PWSZ dr hab. Arkadiusz Tofil, prof. PWSZ w Chełmie
10.15 –11.30 -referaty plenarne cz. I
1.Działalność IUNG PIB w Puławach jako wsparcie racjonalnej, innowacyjnej gospodarki nawozowej-prof. dr hab. Stanisław Krasowicz
2.Oddziaływanie azotu pochodzenia rolniczego na jakość wód i gospodarka nawozowa w Polsce –dr Agnieszka Rutkowska
3.Europejskie strategie w ochronie środowiska przed zanieczyszczeniem azotem –dyrektywa azotanowa, konwencja helsińska, dyrektywa NEC, azotany w żywności -prof. dr hab. Wojciech Lipiński
dyskusja
11.30 –12.30 -sesja posterowa, przerwa kawowa
12.30 -14.00 -referaty plenarne cz. II
1.Program azotanowy –wyzwanie dla rolnictwa w Polsce -dr Tamara Jadczyszyn
2.Bezpieczne dla środowiska techniki aplikacji nawozów –dr hab. Stanisław Parafiniuk
3.Biostymulatory jako element nowoczesnego rolnictwa -dr hab. Anna Kocira
dyskusja
14.00 –14.15 zakończenie i podsumowanie konferencji
14.15 –lunch
Sesji plenarnej towarzyszyć będzie sesja posterowa. Materiały konferencyjne dla uczestników seminarium zawierać będą opracowania z wygłoszonych referatów oraz prezentowanych posterów.
Więcej informacji o konferencji znajduje się na stronie www.iung.pulawy.pl