Materiał genetyczny bydła i owiec znów pojedzie do Chin
Chiny zapowiedziały zniesienie embarga na dostawy materiału genetycznego bydła i owiec pochodzącego z Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii oraz Danii wprowadzonego w 2012 r. w związku z epidemią tzw. choroby ze Schmallenbergu.
Wirus ten po raz pierwszy stwierdzono w 2011 r. w niemieckim miasteczku... Schmallenberg, a później został przeniesiony przez owady do co najmniej 18 krajów Wspólnoty. Choroba powodowała deformację płodów u bydła, owiec oraz kóz - przypomina FAMMU/FAPA.
Ze względu na zagrożenie wirusem wiele krajów (m.in. Rosja), wprowadziło zakaz importu żywca wołowego z państw Unii (embargo zniesiono pod koniec 2014 r.). Inne kraje - Chinami, Argentyną, Stanami Zjednoczonymi, Brazylią, Marokiem i Japonią na czele) ogłosiły natomiast zakaz sprowadzania materiału genetycznego z UE.
Chińskie restrykcje odnosiły się do nasienia i embrionów bydła oraz owiec wyprodukowanych po 1 czerwca 2011 r. Ostatnią decyzję Pekinu znoszącą embargo z zadowoleniem przyjął komisarz Unii do spraw rolnictwa. Phil Hogan podkreślił, że oczekuje w najbliższym czasie od chińskich władz podobnego ruchu w stosunku do pozostałych krajów Wspólnoty.