Projekt "Budowa Niebieskiego Korytarza Wzdłuż Rzeki Iny i jej Dopływów" zakłada m.in. budowę 28 przepławek, budowę sztucznego tarliska o powierzchni 300 m kw. Projekt wart 4 mln zł zakończy się w pierwszej połowie 2017 roku
Zachodniopomorski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych zakończył prace budowlane na Inie. Dzięki inwestycji ekologicznej może stać się jedną z cenniejszych w Polsce rzek łososiowych.
Michał Kaczmarek, rzecznik zarządu poinformował, że zakończono "twarde inwestycje" przy realizacji projektu. Powstały wszystkie tzw. przepławki i nasadzenia wzdłuż rzeki. Teraz zaczął się monitoring przyrodniczy. Naukowcy będą przez co najmniej kilka miesięcy obserwować, jak wykonane konstrukcje wpływają na środowisko naturalne.
- Po udrożnieniu cieków, budowie przepławek, mających za zadanie umożliwić rybom w okresie tarła wędrówkę wzdłuż rzek, Ina będzie jedną z cenniejszych w Polsce rzek łososiowych, w której wpływające z morza tarlaki troci i łososi będą mogły co roku się rozmnażać - mówi w rozmowie z PAP ichtiolog dr Adam Tański, pracownik naukowy Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego (ZUT).
Obecność niezadeklarowanego fosforu, a zamiast dorsza czarniak – takie m.in. nieprawidłowości wykryła Inspekcja Handlowa. W IV kwartale 2014 roku na zlecenie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów skontrolowała mrożone ryby i owoce...
- Ina, w której występuje 37 gatunków ryb i minogów, była historycznie rzeką, w którą wpływały łososie i trocie na tarło, ale m.in. w wyniku melioracji i regulacji rzeki, budowie jazów, a także rozwoju przemysłu w pobliskich miastach, jak Stargard i Goleniów, uległa zanieczyszczeniu - tłumaczy Tański. Do tej pory na rzece brakowało przepławek - dodaje.
Zdaniem naukowca, realizowany na Inie projekt "wpasował się trendy ekologiczne". Poprawiła się jakość wody; w większości dopływów i w głównym korycie woda spełnia warunki, w których mogą bytować łososiowate. Ryby coraz częściej zaczęły wpływać na tarło do rzeki.
Projekt "Budowa Niebieskiego Korytarza Wzdłuż Rzeki Iny i jej Dopływów" zakłada budowę 28 przepławek, budowę sztucznego tarliska o powierzchni 300 m kw. na rzece Wardynce oraz zadrzewienie 23 km brzegu rzeki. Projekt wart 4 mln zł zakończy się w pierwszej połowie 2017 roku.