UNESCO wzywa Polskę do zaprzestania wycinki w Puszczy Białowieskiej

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
06-07-2017,8:50 Aktualizacja: 06-07-2017,9:07
A A A

Do natychmiastowego zaprzestania wycinki drzew w najstarszej części Puszczy Białowieskiej wezwał polskie władze Komitet Światowego Dziedzictwa UNESCO. Polska i Białoruś mają także przyjąć misję ekspertów i przygotować do grudnia 2018 r. raport o stanie zachowania puszczy.

Takie są decyzje podjęte na 41. sesji Komitetu w Krakowie. - Zależało nam na tym, żeby dzisiaj, gdy Polska jest gospodarzem sesji, przeprowadzić otwartą wymianę poglądów i opinii i to się stało - powiedział Andrzej Konieczny, wiceminister środowiska.

puszcza białowieska, wycinka puszczy białowieskiej, jan szyszko, ministerstwo środowiska, lista unesco

Puszcza nie będzie wpisana na listę zagrożonego dziedzictwa

UNESCO nie ma zamiaru wpisać Puszczy Białowieskiej na listę zagrożonego dziedzictwa przyrodniczego - powiedział Jan Szyszko, minister środowiska podczas konferencji prasowej w Bańskiej Niżnej. - Obecnie trwa debata między Polską a UNESCO, żeby...

Dyskusję zapoczątkowała delegacja Kazachstanu, która zaproponowała, żeby w puszczy można było prowadzić cięcia sanitarne, chciała wydłużenia czasu na przygotowanie raportu o stanie zachowania puszczy oraz wykreślenia z dokumentu zapisu odnoszącego się do działań Komisji Europejskiej w sprawie Białowieży. Przeciwne temu były m.in. Portugalia, Finlandia, Zimbabwe i Angola.

Ostatecznie wydłużono jedynie czas, który Polska ma przygotowanie raportu o Puszczy - ma powstać do grudnia 2018, a nie do lutego przyszłego roku. Komitet Światowego Dziedzictwa UNESCO powtórzył swój wniosek, aby Polska utrzymała "ciągłość i integralność chronionego starodrzewu w Puszczy Białowieskiej" i wezwał do "natychmiastowego zaprzestania wycinki i pozyskiwania drewna w starej części lasu".

Komitet chce także, by Polska i Białoruś przyjęły kolejną misję ekspertów UNESCO z Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN) i Centrum Światowego Dziedzictwa. Poprzednie trzy misje odwiedzały Puszczę w 2004, 2008, a ostatnia w czerwcu 2016 r. Dyskusja o ewentualnym wpisie puszczy na Listę Światowego Dziedzictwa w Zagrożeniu ma się odbyć na sesji w 2019 r.

puszcza białowieska, wycinka puszczy białowieskiej, komisja europejska, jan szyszko, ministerstwo środowiska, greenpeace

Minister chce, by puszcza była wzorem dla świata. Końca sporu nie widać

Chcemy, aby Puszcza Białowieska była wzorem dla całego świata w zakresie racjonalnej gospodarki, użytkowania zasobów przyrodniczych po to, żeby te zasoby przyrodnicze istniały - zapewniał Jan Szyszko, szef resortu środowiska. Polityk...

Wiceminister Konieczny powiedział, że Polska czeka na "zakończenie sesji i dostarczenie decyzji". - UNESCO to bardzo poważna organizacja, która na wysokim szczeblu prowadzi obrady, to są ludzie bardzo doświadczeni w dyplomacji. Ustalają określone decyzje, które szanujemy i które będziemy wykonywać - dodał Konieczny.

Sławomir Ratajski, sekretarz generalny Polskiego Komitetu ds. UNESCO powiedział, że są różne opinie dotyczące metod przyjętych w celu ochrony puszczy, ale "ma nadzieję, że w końcu wybrana zostanie ta najlepsza i najwłaściwsza metoda" i misja UNESCO będzie w tym pomocna.

Ze stanowiska Komitetu UNESCO zadowoleni są obrońcy Puszczy Białowieskiej, ale jak mówił Robert Cyglicki, dyrektor Greenpeace Polska nie składają oni broni i nadal będą blokować w Białowieży ciężkie maszyny do wycinki drzew.
 

Poleć
Udostępnij