Stawiają na elektroniczną ewidencję gruntów i budynków

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Izabela Próchnicka PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
19-12-2017,8:50 Aktualizacja: 19-12-2017,9:05
A A A

Szybszy i łatwiejszy - bo elektroniczny - dostęp do dokumentów geodezyjnych potrzebnych np. do budowy domu czy przebudowy drogi ma być głównym efektem projektu, który za ponad 68 mln zł będzie zrealizowany na Podlasiu.

Umowę w tej sprawie podpisali w Białymstoku Jerzy Leszczyński, marszałek województwa podlaskiego Jerzy Leszczyński oraz Jan Zalewski, przewodniczący specjalnie powołanego w tym celu Związku Powiatów Województwa Podlaskiego, starosta siemiatycki.

Ewidencja gruntów i budynków. Całe województwo w jednym miejscu

Portal internetowy z dostępem do map, zdjęć lotniczych, ewidencji gruntów i budynków, planów zagospodarowania przestrzennego oraz wyszukiwarki działek ewidencyjnych to jeden z efektów realizacji przygotowanego przez...

Prawie 58 mln zł to pieniądze z UE z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020., reszta to wkład własny powiatów - poinformowała Urszula Arter, rzeczniczka marszałka województwa podlaskiego. Obecnie tylko 10 proc. dokumentów ewidencji geodezyjnej w regionie jest w formie elektronicznej, dzięki projektowi się to zmieni.

- Prace nad ewidencją geodezyjną będą zrealizowane do 2022 r. Projekt zapewni szybszy dostęp do wiedzy geodezyjnej i informatycznej dla mieszkańców województwa. To jest główny cel, główna idea realizacji projektu - powiedział Zalewski.

Starosta dodał, że obecnie jest tak, że aby dostać wypis i wyrys danej działki trzeba składać w powiecie stosowny wniosek, po realizacji projektu będzie to można dostać drogą elektroniczną, w systemie informatycznym, mieszkańcy będą mieć dostęp do wiedzy o granicach działek, jak na nich są usytuowane budynki. Związek powiatów będzie ogłaszał przetargi na prowadzenie poszczególnych prac.

Ewidencja gruntów online. Bez załączników do wniosków

Główny Urząd Geodezji i Kartografii prowadzi prace, dzięki którym docelowo dane z Ewidencji Gruntów i Budynków będą dostępne online. Wtedy nie będzie już konieczności dostarczania wypisów i wyrysów z EgiB,...

Dane geodezyjne o działkach, gruntach są potrzebne do wielu różnych decyzji, np. gdy chcemy budować dom, przebudować drogę, grunty zmieniają właścicieli, co niesie za sobą potencjalne konflikty.

- Lepsza ewidencja geodezyjna skróci czas podejmowania decyzji i pozwoli uniknąć konfliktów. Dzięki uporządkowaniu proces się po prostu skraca - podkreślił Stefan Krajewski, członek zarządu województwa podlaskiego Stefan Krajewski.

Dodał, że podlaskie powiaty mają często stare dane z lat 60-tych XX w. i wymagają aktualizacji. - A dzisiaj tak naprawdę i rolnicy i przedsiębiorcy i mieszkańcy całego województwa podlaskiego z tych danych często korzystają i te dane muszą być jak najbardziej aktualne, zdigitalizowane - mówi Krajewski.

Marszałek Leszczyński powiedział, że poprawa warunków życia mieszkańców i tworzenie warunków do rozwoju przedsiębiorczości to ważne cele zapisane w strategii rozwoju regionu. - Cyfryzacja w różnych obszarach jest bardzo ważna. W tej chwili bez cyfryzacji praktycznie postępu też nie można osiągnąć - dodał.

Poinformował, że zmodernizowane zasoby geodezyjne będą udostępniane na portalach samorządowych, by mogli z nich korzystać mieszkańcy i przedsiębiorcy. - To jest właśnie główne założenie, żeby tworzyć jak najlepsze warunki do inwestowania, do rozwoju gospodarczego - mówił. Zanim ktoś zacznie jakąś inwestycję najpierw musi udać się do geodety.

W ramach projektu będzie zewidencjonowany obszar ponad 680 tys. ha (470 tys. działek i ponad 140 tys. budynków). Dokumenty będą w formie cyfrowej.
 

Poleć
Udostępnij