PZŁ zgłasza problem w sprawia badania tusz odstrzelonych dzików
Polski Związek Łowiecki zwrócił uwagę na sprzeczność przepisów i komunikatu resortu rolnictwa w sprawie bezpłatnych badań na obecność włośni mięsa przeznaczonego na użytek własny (i nie tylko).
Pod koniec sierpnia w serwisie informacyjnym ministerstwa rolnictwa ukazał się komunikat dotyczący bezpłatnego badania na obecność włośni mięsa przeznaczonego na użytek własny.
Myśliwi odstrzelili 42 tys. dzików w drugim kwartale 2022 roku
Resort odniósł się m.in. do badań mięsa dzików na obecność włośnicy, pobieranego na tzw. użytek własny myśliwego oraz przeznaczonego do sprzedaży bezpośredniej. W ocenie urzędników nie ma podstawy do pobrania opłaty za samo przeprowadzenie badania mięsa lub tuszy na obecność włośni.
Jak przekazało MRiRW, podstawy do pobrania opłaty przez Inspekcję Weterynaryjną nie stanowi, w szczególności, przeprowadzenie badania na obecność włośni:
- mięsa poddanych ubojowi świń i nutrii - w przypadku określonym w par. 7 ust. 3 rozporządzenia ministra rolnictwa i rozwoju wsi z dnia 21 października 2010 r. w sprawie wymagań weterynaryjnych przy produkcji mięsa przeznaczonego na użytek własny
-
mięsa dzików - w przypadkach określonych w par. 7 ust. 3 rozporządzenia ministra rolnictwa i rozwoju wsi z dnia 21 października 2010 r. w sprawie wymagań weterynaryjnych przy produkcji mięsa przeznaczonego na użytek własny oraz w par. 21 ust. 1 rozporządzenia ministra rolnictwa i rozwoju wsi z dnia 30 września 2015 r. w sprawie wymagań weterynaryjnych przy produkcji produktów pochodzenia zwierzęcego przeznaczonych do sprzedaży bezpośredniej
ASF u dzików potwierdzony już w 12 województwach
Służby weterynaryjne w 2022 roku potwierdziły 1012 ognisk afrykańskiego pomoru świń u dzików. Wystąpiły aż w 12 województwach. W ubiegłym roku choroba rozprzestrzeniała się na terenie 10. ASF u dzików w Polsce jest... - tusz pozyskanych z nutrii - w przypadku określonym w par. 16 ust. 1 rozporządzenia z dnia 30 września 2015 r. w sprawie wymagań weterynaryjnych przy produkcji produktów pochodzenia zwierzęcego przeznaczonych do sprzedaży bezpośredniej
Polski Związek Łowiecki zwraca uwagę na sprzeczność tego przekazu z treścią par. 7 ust. 3 rozporządzenia z dnia 21 października 2010 r., jak również powiązanego z nim par. 8 ust. 1 ww. rozporządzenia, mówiących o poddaniu mięsa zwierząt łownych odstrzelonych badaniu poubojowemu, gdy jego przeznaczeniem jest produkcja mięsa, w sposób właściwy, czyli w przypadku mięsa dzików również badania na obecność włośnicy, na wniosek i koszt posiadacza mięsa myśliwego.
"W związku z zaistniałą sprzecznością zawartych w rozporządzeniu zapisów, a informacją, która ostatnio ukazała się na stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi - de facto niebędącą zapisem prawnym, a wyłącznie komunikatem - zaistniała konieczność wyjaśnienia nieścisłości. Aktualnie trwają konsultacje pomiędzy Zarządem Głównym Polskiego Związku Łowieckiego a Ministerstwem w celu rozwiązania problemu legislacyjnego" - poinformował PZŁ.
- Rolnictwo bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś