Powstanie dział leśnictwo i łowiectwo? Prezydent ma wątpliwości
- Lasy to wspólne dobro, które musimy chronić, a zmiany związane z naszym przyrodniczym dziedzictwem wymagają szerokich konsultacji, dlatego zaprosiłem premiera oraz przedstawicieli: rządu, leśników i Lasów Państwowych - podkreślił Andrzej Duda.
W Pałacu Prezydenckim odbyło się robocze spotkanie prezydenta z Mateuszem Morawieckim, którego tematem był nowy projekt nowelizacji ustawy o działach. Rozmowy trwały około dwóch godzin.
Leśnictwo nie trafi pod skrzydła resortu rolnictwa. Jest weto prezydenta
Przed tygodniem prezydencka kancelaria poinformowała, że Duda zawetował nowelizację ustawy o działach administracji rządowej, która przewiduje m.in. wyodrębnienie nowych działów administracji rządowej: geologia, leśnictwo i łowiectwo oraz centrum administracyjnego rządu.
- Szanujemy tę decyzję; wkrótce spotkanie z prezydentem, mamy nadzieję, że nowy projekt ustawy spełni oczekiwania głowy państwa - mówił wówczas Piotr Müller, rzecznik rządu.
Nowelizacja ustawy o działach administracji rządowej jest konsekwencją ubiegłorocznej reorganizacji Rady Ministrów i zmniejszenia liczby resortów. Według zapowiedzi polityków PiS, ma usprawnić funkcjonowanie rządu.
W wyniku rekonstrukcji rządu przeprowadzonej na początku października 2020 r., liczba ministerstw zmniejszyła się z 20 do 14. Część resortów została zlikwidowana, a ich kompetencje przekazano innym - wcześniej istniejącym lub nowo powołanym - ministerstwom.
PiS zdziwione wetem prezydenta w sprawie leśników
Zawetowana przez prezydenta nowelizacja przewiduje m.in. wyodrębnienie nowych działów administracji rządowej: geologia, leśnictwo i łowiectwo oraz centrum administracyjnego rządu. Zakłada też utworzenie Narodowego Centrum Sportu, które przejmie część obowiązków dotychczasowego Ministerstwa Sportu.
Nowela zakłada też przeniesienie podsekretarzy stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i ministerstwach do korpusu Służby Cywilnej.
Jednym z powodów zawetowanie noweli przez prezydenta był - jak informowała kancelaria - brak vacatio legis.
Nowelizacja miała wejść w życie 1 stycznia, jej projekt trafił do Sejmu 17 listopada, a Senat ma 30 dni na wyrażenie stanowiska, zaś prezydent 21 dni na decyzję. Terminy te oznaczają, że prezydent nie mógł skorzystać z przysługującego mu konstytucyjnie terminu na podjęcie decyzji ws. ustawy.
Według prezydenckiej kancelarii "biorąc pod uwagę troskę o ochronę przyrody i lasy w Polsce, wątpliwości budzi zasadność wyodrębnienia z działu administracji rządowej środowisko - nowego działu leśnictwo i łowiectwo".
Zgodnie z konstytucją jeśli prezydent zawetuje ustawę, trafia ona ponownie do Sejmu. Izba może odrzucić prezydenckie weto ponownie uchwalając ustawę większością 3/5 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby. W takiej sytuacji prezydent w ciągu 7 dni podpisuje ustawę i zarządza jej ogłoszenie w Dzienniku Ustaw.
- Rolnictwo bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś