Powstaje rada do spraw hodowli koni. Chętnych nie brakuje
W resorcie rolnictwa odbyło się spotkanie robocze w sprawie powołania, przy Ministrze Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Rady ds. Hodowli Koni w Polsce - poinformował resort w komunikacie.
"Podczas spotkania omawiano propozycje kierunków prac Rady. Podkreślano konieczność kompleksowej oceny stanu hodowli koni w Polsce oraz opracowania strategii zmian systemu hodowli koni, tak aby była ona konkurencyjna w stosunku do hodowli zagranicznych" - napisano w komunikacie.
Protestują przeciwko wysyłaniu koni z Polski do japońskich rzeźni
Wskazywano na potrzebę opracowania krajowego programu dotyczącego zarówno hodowli, jak również kierunków użytkowania koni z uwzględnieniem kryteriów dla poszczególnych ras i etapów hodowli. Zwrócono też uwagę na potrzebę zachowania rodzimych ras koni.
Witold Strobel, rzecznik Agencji Nieruchomości Rolnych poinformował PAP, że w spotkaniu m.in. uczestniczyli: wiceminister Zbigniew Babalski, który zastępował ministra Krzysztofa Jurgiela przebywającego na spotkaniu unijnych ministrów rolnictwa w Luksemburgu, prezes ANR Waldemar Humięcki, prof. Krystyna Chmiel z PSW w Białej Podlaskiej, prof. Zbigniew Jaworski - prezes Polskiego Związku Hodowców Koni, prof. Marian Kaproń z Uniwersytetu Przyrodniczego Lublinie, prof. Sławomir Pietrzak także z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, prof. Andrzej Raś z Uniwersytetu Warmiński-Mazurskiego w Olsztynie.
Wszyscy obecni na tym spotkaniu eksperci wyrazili chęć pracy w Radzie. Podniesiono także konieczność uwzględnienia w składzie Rady specjalistów z zakresu ekonomii i prawa. W ciągu trzech tygodni zostanie skompletowany skład Rady, przygotowane powołania oraz wyznaczony termin i ustalony program pierwszego posiedzenia.
Powołanie Rady zapowiedział minister Jurgiel na początku kwietnia, po rozmowie z premier Beatą Szydło. Rozmowa odbyła się po padnięciu w stadninie koni arabskich w Janowie Podlaskim drugiej klaczy Shirley Watts.
W ubiegłym tygodniu minister wyjaśnił, że Rada ds. hodowli koni zajmie się oceną stanu istniejącego, ma też określić cele, jakie należy osiągnąć i środki na ten cel.
- Część państwowych stadnin realizuje już programy hodowlane, chcemy by był to program krajowy - powiedział Jurgiel. Zwrócił też uwagę, że programy są dofinansowywane przez budżet. - Trzeba to jednym dokumentem rządowym, strategicznym uregulować i to jest nasz obowiązek, musimy zadbać o to, by Polska w tym obszarze nie traciła - zaznaczył wówczas Jurgiel.
Śledztwo w sprawie nieprawidłowości w Stadninie Koni Arabskich w Janowie Podlaskim i wyjaśnia przyczyny zgonów klaczy prowadzi Prokuratura Okręgowa w Lublinie.