Podatek od darowizn dla poszkodowanych rolników? Resort odpowiada
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) ustosunkowało się do wystąpienia dolnośląskiego samorządu rolniczego dotyczącego podatku od darowizn dla rolników poszkodowanych przez powódź.
Resort przekazał niedawno – o czym pisaliśmy – że „powierzchnia strat spowodowanych powodzią nie przekroczy 30 tys. ha niezebranych płodów rolnych”. Jak dodał, powodzią zostało objętych 127 tys. ha działek rolnych, ale nie wszystkie zostały zalane i zniszczone. Z kolei Główny Urząd Nadzoru Budowlanego poinformował, iż liczba budynków gospodarczo-inwentarskich i przemysłowo-magazynowych, ocenionych przez inspektorów w związku z powodzią, wyniosła 2291.
Budynki gospodarczo-inwentarskie uszkodzone w powodzi. Nadzór budowlany ocenił sytuację
Generalnie straty u rolników są więc spore. Oprócz rządowej pomocy, mogą oni jednak liczyć na wsparcie ze strony m.in. gospodarzy z innych części kraju, którzy wysyłają im np. pasze czy baloty słomy. Są także przekazywane pieniądze.
W sprawie darowizn do MRiRW wystąpiła Dolnośląska Izba Rolnicza (DIR). Konkretnie chodziło o podatek o darowizn w takiej sytuacji.
„Zgodnie z art. 30 ust. 2 ustawy z 16 września 2011 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi, zwalnia się od podatku od spadków i darowizn darowizny – jeżeli do dnia 31 grudnia roku następującego po roku, w którym wystąpiła powódź – zostaną przeznaczone przez obdarowanego ma usunięcie skutków powodzi” – napisał w odpowiedzi na pismo DIR wiceminister rolnictwa Stefan Krajewski.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś