Trufle są uważane za przysmak na całym świecie, a ich ceny sięgają zenitu. Występują także w polskich latach, a za parę lat powinno być ich jeszcze ich więcej.
Trufle są uważane za przysmak na całym świecie, a ich ceny sięgają zenitu. Występują także w polskich latach, a za parę lat powinno ich być jeszcze ich więcej.
Te mające niezwykły aromat i specyficzny smak grzyby nie są często spotykane. W dodatku nie zawsze łatwo je znaleźć nawet na terenach, gdzie występują. Ich owocniki wyrastają bowiem pod ziemią na głębokości ok. 10-20 cm.
Występowanie trufli w Polsce naukowcy potwierdzili zaledwie kilka lat temu. A intensywne badania na ich temat prowadzi Instytut Badawczy Leśnictwa.
- Powstały już pierwsze mikoryzowane owocnikami trufli letniej sadzonki drzew liściastych: dębów, buków, grabów i leszczyny. Następnie trafiły na specjalnie przygotowane plantacje, gdzie za kilka lat będzie można zbierać owocniki - podaje na stronie Lasów Państwowych Elżbieta Trzonek z Leśnego Studia Filmowego (prowadzi je Ośrodek Rozwojowo-Wdrożeniowy LP w Bedoniu).
Powstał już nawet wydany przez LP film "Trufle w Polsce" w reżyserii Michała Ogrodowczyka, w którym prowadząca badania Dorota Hilszczańska z IBL dzieli się z widzami wiedzą na temat tych grzybów. Ekipa wyruszyła na wyprawę do polskich lasów, gdzie potwierdzono występowanie trufli letniej (to jeden z 30 gatunków tych grzybów rosnących w Europie).
- Czasami owocniki rosną tak płytko pod ziemią, że można je dostrzec gołym okiem. Widzowie poznają warunki korzystne do rozwoju grzybów, zobaczą jak przygotować uprawę. Wyruszą również w podróż do przeszłości, aby dowiedzieć się, co pisali o tych "czarnych diamentach" kronikarze, naukowcy i poeci. I dlaczego już w zamierzchłych czasach trufli mogli spróbować tylko nieliczni - opisuje Elżbieta Trzonek.
Film dostępny jest na stronie www.sklep.bedon.lasy.gov.pl