Konopne żniwa. Krzaki ukryte w kukurydzy i pietruszce
Pola kukurydzy, przydomowe ogródki, teren za stodołą - to miejsca, gdzie w ostatnim czasie znajdowane były przez stróżów prawa nielegalne uprawy konopi. Zatrzymanym w takich sprawach osobom grozi więzienie.
Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej poinformował, że na początku września w powiecie przemyskim (woj. podkarpackie) jego funkcjonariusze wspólnie z przedstawicielami Centralnego Biura Śledczego Policji z Przemyśla zlikwidowali dwie nielegalne plantacje.
Uprawa konopi siewnej bez ograniczeń. Jest projekt ustawy
"Kolejna ujawniona plantacja otoczona była również dorodną kukurydzą i znajdowała się w rejonie miejscowości Batycze. Tam dodatkowo znaleziono 14 krzewów o czarnorynkowej wartości wynoszącej ponad 14 tys. zł" - podaje BOSG. Jak informuje, obecnie prowadzone są czynności w celu zatrzymana osób zaangażowanych w przestępczy proceder.
12 września policjanci z komendy powiatowej w Kazimierzy Wielkiej (woj. świętokrzyskie) na polu należącym do 41-latka pośród uprawy pietruszki znaleźli aż 683 krzaki konopi innych niż włókniste.
Coraz więcej chętnych do uprawy konopi
Zarzuty usłyszeli natomiast w minionych dniach: 39-letni mieszkaniec powiatu tomaszowskiego w woj. łódzkim (kilka krzaków konopi indyjskich miał uprawiać za stodołą na swojej posesji), 27-letni mieszkaniec gm. Oświęcim w woj. małopolskim (uprawę miał w przydomowym ogródku), 54-letni mieszkaniec powiatu bialskiego w woj. lubelskim (miał kilka krzaków na posesji, zeznał, iż jedną z roślin przesadził, myśląc że to krzak pomidorów) czy 65-letni mieszkaniec gm. Szczytniki w woj. wielkopolskim (miał uprawę konopi w tunelu foliowym na posesji).
To jednak tylko przykłady takich historii. Właściwie komendy policji z całej Polski dzień w dzień donoszą o wytropieniu i likwidacji nielegalnych upraw konopi.
Polskie konopie podbijają USA
Przypomnijmy też, że w Polsce można legalnie uprawiać konopie włókniste wyłącznie na potrzeby przemysłu włókienniczego, chemicznego, celulozowo-papierniczego, spożywczego, kosmetycznego, farmaceutycznego, materiałów budowlanych oraz nasiennictwa. Uprawa innych konopi jest zabroniona.
Uprawiać konopie włókniste może przedsiębiorca albo osoba fizyczna (np. rolnik) niekarani za przestępstwa lub wykroczenia określone w ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii.
Uprawę konopi włóknistych można prowadzić tylko na określonej powierzchni, w wyznaczonych rejonach (robi to urząd marszałkowski), na podstawie zezwolenia na uprawę (wydaje je gmina) i przy posiadaniu umowy kontraktacji z podmiotem posiadającym zezwolenie marszałka województwa na prowadzenie działalności w zakresie skupu konopi włóknistych.
- Wiesz o ważnym wydarzeniu? Poinformuj nas o tym. Czekamy: redakcja@agropolska.pl