Fundusz Wsparcia Kredytobiorców zacznie działać na początku roku
Dariusz Kacprzyk, prezes Banku Gospodarstwa Krajowego zapewnia, że na początku 2016 roku uruchomiony zostanie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców.
Powołanie takiego funduszu przewiduje ustawa o wsparciu kredytobiorców znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy. Utworzony w BGK specjalny Fundusz Wsparcia Kredytobiorców ma mieć wartość 600 mln zł. Jego powstanie sfinansować mają banki.
- Fundusz Wsparcia Kredytobiorców staje się rzeczywistością. BGK ma go prowadzić, ale jest to działalność czysto administracyjna i nie jest to pochodna naszych decyzji czy wytycznych - podkreślił Dariusz Kacprzyk.
Przedsiębiorcy mogą starać się o wsparcie z planu Junckera
Zapowiedział, że fundusz zostanie uruchomiony z początkiem roku. - Jesteśmy na etapie przygotowywania propozycji umów współpracy, bo to wszystko będzie opierać się o informacje, przekazywane jednak przez banki, które mają kredytobiorców. Będziemy starali się, żeby zapewnić możliwie automatyczną wymianę tychże informacji - zapewnił szef BGK.
Przemysław Gdański, wiceprezes mBanku ocenił w rozmowie z PAP, że ustawa w tej sprawie jest dobrą inicjatywą. - Istotne jest to, że nie jest ona skierowana do frankowiczów czy innej tak zdefiniowanej grupy, tylko rzeczywiście ma pomóc tym kredytobiorcom, którzy z przyczyn przez nich niezawinionych znaleźli się w sytuacji wymagającej wsparcia - zaznaczył.
Wtórował mu Krzysztof Kalicki, prezes Deutsche Bank Polska. - To rozwiązanie postulowało środowisko bankowe w tym sensie, że banki nie są niewrażliwe na różne skutki sytuacji rynkowych - powiedział. Podkreślił jednak, nawiązując do inicjatyw dotyczących frankowiczów, że "banki nie mogą odpowiadać za zmianę kursów walutowych na rynku, chociaż politycy próbują im to przypisać".
- Fundusz Wsparcia Kredytobiorców pomoże znajdującym się w najtrudniejszej sytuacji z powodu utraty pracy czy choroby. Taki fundusz powstał w drodze ustawowej. Słusznie, że prezydent zaakceptował tę ustawę - zaznaczył Kalicki.
Ustawę o wsparciu kredytobiorców znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej w środę podpisał prezydent Andrzej Duda. Ma ona wejść w życie 90 dni od dnia ogłoszenia. Adresowana jest do wszystkich kredytobiorców, zarówno złotowych, jak i walutowych.
Kredytobiorcy w trudnej sytuacji będą otrzymywać pomoc do 1,5 tys. zł, maksymalnie przez 18 miesięcy. Wsparcie będzie zwrotne, ale nieoprocentowana. Decyzje w sprawie udzielania wsparcia dla kredytobiorców podejmowałby Bank Gospodarstwa Krajowego.