CBA wkroczyło do spółdzielni mleczarskiej
Spółdzielnia Mleczarska Bielmlek w Bielsku Podlaskim zarządzana przez byłego senatora Prawa i Sprawiedliwości oraz byłego wiceministra rolnictwa Tadeusza Romańczuka, znalazła się na celowniku Centralnego Biura Antykorupcyjnego.
We wtorek od rana (26 listopada) w spółdzielni trwa zabezpieczenie dokumentów, które mogą być przydatne w śledztwie prowadzonym przez Prokuraturę Okręgową w Białymstoku - dowiedzieliśmy się nieoficjalnie.
Rolnicy nie dostają pieniędzy za mleko. Bielmlek na skraju bankructwa
Serwis bielsk.eu informuje, że sygnały o działaniach CBA zaskoczyły rolników, którzy zjawili się w spółdzielni. "W biurze mleczarni nic nie da się dziś załatwić. Weszło tam CBA, a prezesa i zarządu nie ma" - powiedział w rozmowie z bielsk.eu jeden z rolników, który akurat we wtorek chciał rozwiązać umowę na dostawy mleka.
O problemach spółdzielni, która ma ogromne długi pisaliśmy już w sierpniu. To wówczas informowaliśmy, że do sprawy włączyła się prokuratura, która bada szereg nieprawidłowości, w tym wielomilionowe wyłudzenia podatku VAT.
Wiadomo, że kluczową rolę w całej sprawie odgrywa były wiceminister rolnictwa Tadeusz Romańczuk. Podlaski polityk PiS złożył dymisję, która 24 lipca br. została przyjęta przez premiera Mateusza Morawieckiego. Kilka dni później ponownie został prezesem Bielmleku.
Nagła dymisja wiceministra rolnictwa. Następcy do wyborów nie będzie
Okazuje się, że pierwsze informacje dotyczące nieprawidłowości w Bielmleku dotarły do śledczych już we wrześniu 2018 roku (Romańczuk został wiceministrem w sierpniu). To właśnie wtedy do Prokuratury Rejonowej w Bielsku Podlaskim wpłynęło zawiadomienie o możliwości popełnienia szeregu przestępstw, w tym zaległości w płatnościach za mleko, niegospodarności czy wielomilionowych wyłudzeń podatku VAT. Śledztwo ruszyło 11 września 2018 r.
Lista zarzutów była długa i oprócz wspomnianych spraw dotyczyła także szeregu nieprawidłowości w biurze senatorskim Tadeusza Romańczuka oraz w zakładzie drzewnym w Hajnówce.
- W zawiadomieniu wymieniono wiele spraw, którymi dziś zajmuje się Prokuratura Okręgowa w Białymstoku - potwierdził Adam Naumczuk, prokurator rejonowy w Bielsku Podlaskim, którego jednostka podlega białostockiej "okręgówce".
Wyjaśnił, że ze względu na zawiłość i rangę sprawy już w październiku ub.r. akta zostały przekazane do Białegostoku.
Tadeusz Romańczuk złożył dymisję. Nie jest już wiceministrem rolnictwa
- Jesteśmy zbyt małą jednostką, aby prowadzić śledztwo dotyczące wielomilionowych wyłudzeń podatku VAT - zaznaczył Naumczuk.
W sierpniu Prokuratura Okręgowa w Białystoku ujawniła, że śledztwo jest nadal prowadzone i ma wielowątkowy charakter. Co ciekawe, w lipcu wpłynęły kolejne zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstw. Ze względu na fakt, że pokrywają się z poprzednimi zawiadomieniami, zostały włączone do akt.
Łukasz Janyst, rzecznik prasowy Prokurator Okręgowej w Białymstoku informował, że toczy się postępowanie przygotowawcze dotyczące "podejmowania przez członków spółdzielni Bielmlek nieuzasadnionych gospodarczo decyzji finansowych i wyrządzenia w ten sposób znacznej straty majątkowej w mieniu tegoż podmiotu".
- Śledztwo toczy się w sprawie, nikomu nie przedstawiono zarzutów. Aktualnie trwają przesłuchania świadków - byłych i obecnych pracowników spółdzielni, jak też analiza zabezpieczonej dokumentacji finansowej, mające na celu weryfikację, czy doszło do czynu zabronionego - precyzował wówczas rzecznik.
- Wiesz o ważnym wydarzeniu? Poinformuj nas o tym. Czekamy: redakcja@agropolska.pl