Ziarno wciąż tanie. Na rynku zbóż niewiele transakcji
Ceny pszenicy na krajowym rynku pozostają niskie. To konsekwencja m.in. małego popytu na pasze wskutek spadku pogłowia świń i redukcji stad drobiu ze względu na ptasią grypę, a także spadków cen ziarna na giełdach światowych - poinformowała Izba Zbożowo-Paszowa.
Na krajowym rynku zbóż transakcji nie ma zbyt wiele. Wytwórnie pasz mają zapasy ziarna, w surowiec zaopatrzone są także młyny. Ewentualne uzupełnianie zapasów odbywa się przez zakup ziarna lokalnie, po niskich cenach.
Przetwórcy szukają ziarna o wysokich parametrach, żeby wymieszać je z ukraińskim?
Eksperci wskazali ponadto, że niektóre wytwórnie pasz wstrzymały zakupy ze względu na głęboki spadek pogłowia trzody chlewnej w kraju, a także ogniska ptasiej grypy, co przełoży się na mniejsze zapotrzebowanie na pasze w bieżącym sezonie.
Na rynku widać zarazem większą podaż ziarna. Przede wszystkim więcej zbóż oferują firmy handlowe, które są w posiadaniu dużych zapasów. Znacznie mniej ofert jest ze strony rolników. Potrzeba pozyskania funduszy na zakup środków produkcji powinna jednak wpłynąć na wzrost ofert sprzedaży ziarna w kolejnych tygodniach - uważają eksperci IZP.
W zależności od regionu kraju, pod koniec stycznia pszenica konsumpcyjna kosztowała 1200-1280 zł/t; pszenica paszowa - 1100-1200 zł/t, żyto konsumpcyjne - 950-1050 zł/t, żyto paszowe - 950-1000 zł/t, jęczmień paszowy - 1000-1100 zł/t, pszenżyto - 1000-1100 zł/t, owies paszowy - 950-1100 zł/t, kukurydza - 1050-1150 zł/t, rzepak - 2350-2550 zł/t.
Według Izby Zbożowo-Paszowej eksport zbóż drogą morską w styczniu nie będzie duży. Wywóz pszenicy wyniesie około 200 tys. ton, a kukurydzy ok. 100 tys. ton. "Część ziarna pszenicy i kukurydzy będzie stanowić ukraińskie. W związku ze słabym popytem na ziarno ze strony przetwórców, w ostatnim czasie sporo ziarna pszenicy i kukurydzy zostało kupionego przez eksporterów właśnie, głównie od firm skupowych i handlowych, a znacznie mniej od rolników" - poinformowała IZP w newsletterze.
Eksport zbóż na kołach do krajów ościennych ogranicza się do realizacji wcześniejszych kontraktów. Zainteresowanie zakupami polskiego ziarna praktycznie wszystkich zbóż ze strony kontrahentów z Niemiec jest obecnie niewielkie.
W pierwszych tygodniach br. tempo importu ziarna zbóż i rzepaku z Ukrainy wyraźnie osłabło ze względu na spadek cen ziarna na rynku krajowym i znaczne nasycenie krajowego rynku. W pierwszych 30 tygodniach bieżącego sezonu 2022/23 (do 22 stycznia), import pszenicy do Polski spoza UE wyniósł 575 tys. ton, a kukurydzy 1263 tys. ton, a rzepaku 659 tys. ton.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś