Zbiory warzyw dla przetwórstwa najniższe od wielu dekad
Produkcja mrożonych warzyw w dużych przedsiębiorstwach - od lipca do października - zmniejszyła się łącznie o 20 proc., a marynat warzywnych o 33 proc. - wynika z najnowszych danych GUS.
Zdaniem analityków PKO Banku Polskiego wyniki te mogą w dużej mierze odzwierciedlać, jak wyglądać będzie produkcja w całym sezonie 2018/19. Zwykle bowiem w tym okresie wytwarza się blisko połowę mrożonych warzyw.
Przez suszę warzywa są droższe niż w ubiegłych latach
Według wrześniowego szacunku GUS tegoroczna produkcja warzyw gruntowych w kraju zmniejszyła się w skali roku o 9 proc., co może sugerować większe dostawy na rynek świeżych niż do przetwórstwa.
Mniejsza produkcja przekłada się na wzrost cen mrożonych warzyw. Największy wzrost odnotowano w przypadku cebuli, której udział w strukturze krajowej wytwórczości jest istotny.
Według IEG Vu pod koniec listopada była 2-krotnie droższa niż przed rokiem (0,73 euro/kg) i najdroższa od co najmniej 7 lat. Stawki wspiera również mniejsza produkcja w UE.
Europejskie Stowarzyszenie Przetwórstwa Owoców i Warzyw ocenia tegoroczne zbiory warzyw we Wspólnocie jako najgorsze dla przetwórstwa w ostatnich 40 latach.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś