Notowania zbóż na giełdach coraz mocniejsze

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: FAMMU/FAPA, (em) | redakcja@agrpolska.pl
13-06-2016,13:00 Aktualizacja: 13-06-2016,13:59
A A A

W minionym tygodniu umacniały się nadal notowania zbóż na giełdach. Pszenica w kontrakcie wrześniowym na paryskim Euronext podrożała o 1,9 proc. do 171 euro za tonę, zaś kukurydza w kontrakcie sierpniowym o 5,8 proc. do 186,5 euro.  

We Francji i innych krajach Europy zwiększa się ryzyko strat spowodowanych przez nadmierne opady deszczu. Niekorzystna aura wpłynęła już na pogorszenie kondycji upraw, choć na razie nie są to duże zmiany. Stawki na giełdach wspiera też eksport - informuje FAMMU/FAPA.

susza rolnicza, klimatyczny bilans wodny, kbw, Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa, IUNG

Susza w 6 województwach. Niedobór wody dotyka głównie zboża jare

Według Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach w ostatnich dwóch miesiącach największa susza wystąpiła w 6 województwach: kujawsko-pomorskim, wielkopolskim, mazowieckim, pomorskim, lubuskim i zachodniopomorskim....

Ceny zbóż - u ujęciu globalnym - idą też w górę z powodu rosnących notowań soi wynikający ze wzmożonego importu surowca przez Chiny. Tylko w maju ten wielki kraj sprowadził 7,66 mln ton soi w porównaniu do 7,07 mln ton w poprzednim miesiącu.

W USA rosną natomiast obawy o ewentualność pojawienia się zjawiska El Nino, które powoduje latem suszę. Dlatego na CBoT w Chicago ceny zbóż też rosną. Tona kukurydzy w kontrakcie lipcowym wyceniana jest obecnie na 167,9 dolarów (+2,7 proc.), zaś pszenicy na 187,5 dolarów (+5,1 proc.).

Na tej giełdzie w minionym tygodniu odnotowano wzmożoną aktywność funduszy inwestycyjnych. W przypadku kontraktów na soję na stawki może przede wszystkim wpłynąć duża liczba otwieranych pozycji długich. Z kolei w przypadku pszenicy intensywnie wykupywano pozycje krótkie. Ceny kukurydzy wspiera z kolei przyspieszenie tempa produkcji bioetanolu oraz zmniejszenie zapasów tego biopaliwa w USA.

W niektórych rejonach w zachodniej części Rosji i na wschodzie Ukrainy (istotnych dla produkcji zbożowej) w maju odnotowywano nadmierną wilgotność, co zwiększa ryzyko pojawienia się chorób i szkodników roślin.

Oba kraje - zwłaszcza Rosja - spodziewają się bardzo dobrych zbiorów. Według moskiewskiego IKAR produkcja w kraju może osiągnąć nawet rekordowe 108,8 mln ton, w tym 64,5 mln ton pszenicy.

Poleć
Udostępnij