Brazylijski rynek szansą dla polskiego sektora rolno-spożywczego?
Polsko-brazylijskie relacje handlowe wchodzą w nowy etap. Potwierdził to wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński podczas spotkaniu z wicegubernatorem stanu Goías, José Elitonem de Figuerêdo.
Piechociński podkreślił, że Brazylia jest postrzegana przez Polskę jako atrakcyjny partner biznesowy.
- Szansą na zacieśnienie relacji gospodarczych jest rozwijająca się współpraca przedsiębiorców obu krajów, zwłaszcza w przemyśle stoczniowym, kolejowym i infrastrukturze transportowej - zaznaczył.
Dodał, że równie dobre perspektywy dotyczą sektora stalowego, chemicznego, kosmetycznego, farmaceutycznego, motoryzacyjnego, elektromaszynowego, maszyn górniczych, IT, aparatury medycznej, czy rolno-spożywczego.
Sześć lat starań przyniosło efekt. Polskie mleko popłynie do Brazylii
Jak informuje Ministerstwo Gospodarki, w pierwszych czterech miesiącach 2015 r. wartość wzajemnych obrotów handlowych wyniosła 467,4 mln dolarów.
Udział Brazylii w wymianie handlowej Polski z Ameryką Łacińską kształtuje się na poziomie 24 proc. W 2014 r. odnotowano wzrost obrotów handlowych pomiędzy oboma krajami w stosunku 2013 r. Dwustronne obroty handlowe w roku 2014 r. osiągnęły najwyższy poziom w historii - 1,689,8 mln dol.
Polski eksport w 2014 r. wyniósł 531,4 mln dol., natomiast import osiągnął 1,158,4 mln dol. W strukturze towarowej polskiego eksportu do Brazylii dominują wyroby: przemysłu maszynowo-elektrycznego, chemicznego i wyroby z tworzyw sztucznych - głównie kauczuku syntetycznego.
Polski import z Brazylii w ciągu 2014 r. wyniósł 1,158,4 mln dol. Obejmuje on tradycyjnie pięć głównych grup towarowych: surowce mineralne, przemysł elektro-maszynowy, produkty rolno-spożywcze, produkty chemiczne i tworzywa sztuczne.
W latach 2013 i 2014 Brazylia była jednym z siedmiu rynków objętych przez Ministerstwo Gospodarki programem promocji o charakterze ogólnym.
W jego ramach przeprowadzone zostały m.in. działania promujące polską gospodarkę oraz polskich przedsiębiorców podczas targów: urządzeń przemysłowych, przemysłu stoczniowego, transportu kolejowego, a także targów kosmetycznych i produktów z branży zdrowie i uroda.