Weź udział w pierwszej próbnej aukcji. Rejestracja już trwa
Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej wraz z firmą doradczą PwC oraz kancelarią prawną Domański Zakrzewski Palinka organizują pierwszą w Polsce próbną aukcję dla OZE. Uczestnicy symulacji już teraz mogą zgłaszać swój udział za pośrednictwem strony www.zieloneaukcje.pl. Rejestracja potrwa do 7 maja.
Wprowadzony ustawą o odnawialnych źródłach energii system aukcyjny będzie w Polsce nowością, która rodzi wśród firm wiele pytań. Dotyczą one przede wszystkim cen. W niektórych krajach Europy spowodował on problemy związane z tzw. underbiddingiem. Inwestorzy zgłaszający oferty w aukcjach proponowali bowiem zbyt niskie stawki, nie uwzględniające wszystkich ryzyk i kosztów instalacji.
Rok przed zorganizowaniem przez Urząd Regulacji Energetyki pierwszej aukcji OZE, na pomysł sprawdzenia jak będą one wyglądały w praktyce wpadły: PSEW, PwC oraz jedna z wiodących w Polsce kancelarii prawnych Domański Zakrzewski Palinka (DZP). Unikalne wydarzenie ma pozwolić inwestorom przetestować swoje strategie i zweryfikować hipotezy dotyczące cen w aukcjach OZE.
Kto może wystartować
Udział w próbnej aukcji mogą wziąć wszyscy inwestorzy rozważający lub posiadający projekty w technologiach OZE objętych systemem wsparcia. Rejestracja jest dostępna tylko dla podmiotów gospodarczych. Dodatkowo potrzeba do niej ważnej karty kredytowej.
Wszystkim uczestnikom aukcji organizatorzy gwarantują poufność. Nie będzie możliwości przypisania zgłoszonego projektu do konkretnego użytkownika, który otrzyma podczas logowania unikalny identyfikator zapewniający anonimowość projektu w systemie IT. Będzie on generowany przez firmę zarządzającą bazą danych, która zniszczy ją po zakończeniu wydarzenia.
Informacje związane z płatnością za udział w aukcji gromadzone są przez firmę obsługującą płatności (PayLane). Natomiast dane potrzebne do wystawienia faktury przez firmę prowadzącą usługi księgowe (Fakturownia) i nie są powiązane z wygenerowanym identyfikatorem uczestników aukcji.
Organizatorzy aukcji nie będą posiadali dostępu do bazy danych pozwalającej na identyfikację zarejestrowanych użytkowników, a firma IT obsługująca wydarzenie przekaże im jedynie zanonimizowane dane użytkowników.
PSEW, PwC i DZP otrzymają zgłoszone dane dotyczące projektów, zgłoszonej ceny aukcyjnej i wolumenu jako konieczne do rozstrzygnięcia aukcji jednak nie będzie możliwości powiązania ich z realnymi projektami istniejącymi na rynku na podstawie danych rejestracyjnych.
Trzy etapy aukcji
Symulacja wydarzenia nastąpi w trzech etapach.
- W pierwszym, przewidzianym między 28 kwietnia a 7 maja, można zgłaszać projekty OZE. Potrzebne są do tego jedynie podstawowe dane: moc, technologia, rok uruchomienia. Podczas symulacji nie przewiduje się procesu prekwalifikacji – do zgłoszenia projektu nie potrzeba dokumentacji projektowej w postaci pozwoleń na budowę bądź umów przyłączeniowych. Element ten odróżnia aukcję próbną od faktycznej, którą przeprowadzi w przyszłości URE.
- W drugim etapie, planowanym od 8 do 13 maja, uczestnicy (posługując się otrzymanymi kodami) będą mogli zgłosić wolumen produkcji energii elektrycznej oraz ofertowaną cenę po wejściu na stronę www.zieloneaukcje.pl. Nie może ona przekroczyć wyznaczonych cen referencyjnych. Na potrzeby próbnej aukcji ustalono odpowiednie ceny referencyjne dla wszystkich technologii, które mogą różnić się od cen, ogłoszonych w przyszłości przez URE. W ramach wydarzenia organizatorzy udostępnią uproszczony model finansowy, który wesprze uczestników w wyznaczeniu ceny aukcyjnej. Link do jego pobrania zostanie przesłany w e-mailu powiadamiającym o rozpoczęciu drugiej części aukcji.
- W trzecim etapie – 15 maja uczestnicy poznają wyniki aukcji. Po zalogowaniu do serwisu widoczne będą wyniki dla zgłoszonych projektów. Szersze podsumowanie całości wydarzenia i ofert zostanie przedstawione podczas konferencji on-line (webinarium).
Dostęp do udziału w webinarium oraz aukcji obejmujący zgłoszenie jednej oferty cenowej wynosi 350 zł (+VAT). Istnieje możliwość zgłoszenia większej liczby ofert (maksymalnie 4) za dodatkową opłatą:
2 oferty - 700 zł
3 oferty - 1050 zł
4 oferty - 1400 zł
Opłatę należy wnieść podczas rejestracji on-line.
Osoby zainteresowane bardziej szczegółowymi analizami wyników aukcji, a także dodatkową wiedzą z zakresu procedur prawnych i metodologii przygotowywania ofert będą mogły wziąć udział w seminarium, które odbędzie się 19 maja w Warszawie w hotelu Radisson Blu. Do dyspozycji uczestników będą eksperci PSEW, PwC i kancelarii DZP.
Koszt udziału w seminarium wynosi 1200 zł (+VAT) od osoby. Opłatę należy wnieść po odesłaniu formularza zgłoszeniowego na podstawie faktury proforma.