Zainteresowanie polityką wpływa na akceptację dla OZE - twierdzi TNS Polska
Co trzeci Polak chętnie korzystałby w swoim gospodarstwie domowym z energii odnawialnej - wynika z najnowszego badania TNS Polska zrealizowanego na zlecenie Instytutu Energetyki Odnawialnej. Odsetek rośnie wraz z wiedzą na temat OZE i zainteresowaniem polityką.
Badanie miało sprawdzić stan opinii publicznej na temat wykorzystania odnawialnych źródeł energii w kontekście uchwalonej w lutym ustawy o OZE oraz programu "Prosument".
Jego wyniki zaprezentowano podczas majowego VIII Forum Energetyki Prosumenckiej, odbywającego się w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
VIII Forum Energetyki Prosumenckiej. Eksperci pomogą w wyborze mikroinstalacji OZE
Akceptacja dla energetyki odnawialnej nie jest związana wprost z wyższymi dochodami (największa wśród mieszkańców budynków wielorodzinnych); wzrasta natomiast gwałtownie wraz z zainteresowaniem polityką. Aż 44 proc. ankietowanych, którzy interesują się polityką, deklaruje zdecydowanie chęć inwestowania w przydomowe instalacje OZE.
Najwięcej potencjalnych prosumentów znajduje się w grupie wiekowej 18-49 lat, ze średnim i wyższym wykształceniem, o dochodach rodziny przekraczających 2,5 tys. zł. Zamieszkują region stołeczny, Polskę zachodnią i środkowo-wschodnią, ale także obszary wiejskie i duże miasta powyżej 200 tys. mieszkańców.
Urządzeniami, w które najchętniej zainwestowaliby Polacy, okazały się kolektory słoneczne (40 proc. badanych). Co szósty ankietowany wydałby pieniądze na małe elektrownie wiatrowe (17 proc.), pompy ciepła (16 proc.) i panele fotowoltaiczne (16 proc. - ale w porównaniu do badania z 2013 r. tym ostatnim przybyło najwięcej, bo aż 5 proc. zwolenników). Odpowiedzi na pytanie o wybór urządzenia nie potrafiła udzielić jedna czwarta respondentów, którzy nie znali terminu "prosument" i ustawy o OZE.
Zdaniem ekspertów, wyniki sondażu wskazują, że społeczeństwo nadal zbyt mało wie o możliwościach inwestowania w instalacje prosumenckie, wyborze urządzeń oraz przewidywanym okresie ich zwrotu.
Badanie przeprowadzono między 27 marca a 1 kwietnia metodą badania omnibusowego o charakterze wywiadu „face-to-face”. Ankietę zrealizowano w ramach projektu "Odnawialne źródła energii w gospodarstwach rolnych i mikrosieciach OZERISE", współfinansowanego z Programu LIFE+ i NFOŚiGW.