Uprawić rzepaczysko natychmiast po zbiorze rzepaku

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: dr inż. Arkadiusz Artyszak | artyszak@agropolska.pl
21-07-2016,8:25 Aktualizacja: 22-07-2016,10:19
A A A

Poprawa pogody spowodowała, że ruszyły rzepakowe żniwa. Gdy tylko z pola zjedzie kombajn powinien wjechać ciągnik z agregatem ścierniskowym celem wykonania uprawy pożniwnej. Warto się o to postarać, bo stawka jest wysoka. Chodzi bowiem o zachowanie cennej wody w glebie.

Nie powinno się do uprawy rzepaczyska używać pługa podorywkowego, bo powoduje on warstwowe układanie słomy i w ten sposób utrudnia jej rozkład.

Słoma rzepaku łatwiej rozkłada się niż słoma zbóż i nie ma potrzeby stosowania dodatku azotu mineralnego. Oczywiście im dokładniej słoma została rozdrobniona przez sieczkarnię kombajnu i rozrzucona po polu, tym łatwiejszy jest rozkład. Błędem jest zbyt głębokie jej wymieszanie z glebą.

Po zbiorze rzepaku najczęściej pozostaje wysoka ścierń, dlatego w gospodarstwach stosujących uprawę bezorkową konieczne może być wykorzystanie mulczera do dokładnego rozdrobnienia słomy i ścierniska. Jednak w tym roku większość plantacji jest niewyrośnięta, co wymusza niższe koszenie, a tym samym uzyskuje się niższe ściernisko.

pobieranie próbek gleby, rzepaczysko, szpadel

Rzetelne pobranie to rzetelne wyniki

Aby wyniki analizy odczynu próbek gleby oraz zasobności w przyswajalne składniki pokarmowe były reprezentatywne dla całego pola muszą być starannie pobrane. Pobieranie ich byle jak nie ma najmniejszego sensu. Okres po zbiorze rzepaku jest...

Po zbiorze rzepaku na polach, na których zachodzi konieczność wapnowania, wskazane jest rozsianie nawozów wapniowych. Chodzi o stanowiska, w których konieczność wapnowania określono jako wskazane, potrzebne, a przede wszystkim konieczne.

Zastosowanie wapna nawozowego zgodnie z zaleceniami wymaga uzyskania wyników badań próbek gleby z okręgowej stacji chemiczno-rolniczej, na które trzeba poczekać. Jeśli ktoś nie chce czekać, a jest przekonany, że gleba jest zakwaszona, to może zastosować niewielkie dawki wapna (1-2 t CaO/ha).    

Najczęściej po rzepaku ozimym uprawiana jest pszenica ozima, a ta z kolei jest głównym przedplonem dla buraka cukrowego, który jest wrażliwy na zakwaszenie gleby. Wapnowanie pod burak powinno być wykonano przede wszystkim pod przedplon, a w ostateczności po jego zbiorze.

Poleć
Udostępnij
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi aktualnościami.