Tydzień Otwartych Drzwi w IUNG-PIB w Puławach

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: dr hab. inż. Arkadiusz Artyszak | artyszak@apra.pl
14-05-2019,7:15 Aktualizacja: 14-05-2019,14:32
A A A

W dniach 27-31 maja 2019 r. Instytut Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa - Państwowy Instytut Badawczy w Puławach już po raz kolejny otwiera szeroko drzwi swoich laboratoriów oraz zaprasza na pola doświadczalne. Warto skorzystać z tej okazji, aby za darmo zdobyć solidną porcję wiedzy.

Można będzie zwiedzić Osadę Pałacową oraz halę wegetacyjną w Puławach, a także zapoznać się doświadczeniami prowadzonymi w Rolniczym Zakładzie Doświadczalnym w Grabowie oraz w Rolniczym Zakładzie Doświadczalnym IUNG-PIB "Kępa" w Puławach - Gospodarstwo Osiny. Każdy, kto zdecyduje się skorzystać z oferty instytutu z pewnością znajdzie dla siebie coś interesującego.

miedniewice, naukwocy, pole

100-lecie doświadczalnictwa rolniczego w Polsce

Mało kto zdaje sobie sprawę, że polskie doświadczalnictwo rolnicze wkrótce skończy 100 lat. Z tej okazji w maju 2020 r. Wydział Rolnictwa i Biologii Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie organizuje konferencję naukową, na...

Rolników na pewno zaciekawi wykład dr. hab. Janusza Smagacza, prof. nadzw. na temat "Nowości w uprawie roli" oraz "Kształtowania żyzności i urodzajności gleb poprzez wybrane zabiegi agrotechniczne". Innym ciekawym zagadnieniem jest "Adaptacja rolnictwa wobec zmian klimatu", które przedstawi dr hab. Jerzy Kozyra. Dla producentów zbóż można polecić wykłady "Uprawa przewódkowych odmian pszenicy jarej" oraz "Technologie produkcji roślin uprawnych w warunkach zmian klimatycznych", które przedstawi dr hab. Jerzy Grabiński, prof. nadzw. Także temat "Wpływ wybranych czynników agrotechnicznych na plon i jakość ziarna zbóż", który przybliży dr hab. Danuta  Leszczyńska jest dla rolników istotny.

Prof. dr hab. Jerzy Księżak omówi "Możliwość uprawy soi w Polsce", a dr Jan Jadczyszyn "Wpływ konserwujących systemów uprawy gleby na nasilenie spływu powierzchniowego i erozji gleby".

Temat "Innowacyjne nawozy na bazie substancji humusowych" przedstawi dr Damian Wach, a "Nowoczesne metody nawożenia roślin - kukurydza" dr Piotr Skowron.

pszenica, opryskiwacz, ciągnik, pole

Dokarmianie dolistne zbóż jarych krzemem

Zastosowanie dolistne krzemu może ograniczyć wpływ niekorzystnych warunków, a tych tej wiosną dla zbóż jarych nie brakuje: susza, chłody, a wreszcie przymrozki. Znaczenie gospodarcze zbóż jarych jest mniejsze niż ozimych, ale i...

W Rolniczym Zakład Doświadczalny IUNG-PIB "Kępa" w Puławach - Gospodarstwo Osiny tak jak w poprzednich latach można będzie zapoznać się z doświadczeniami łanowymi z porównaniem systemów gospodarowania (ekologiczny, integrowany, intensywny i monokultura), a objaśnień dokona dr Krzysztof Jończyk. Warto odwiedzić też rozbudowane  doświadczenia dotyczące technologii produkcji zbóż, które omówi zespół wybitnych naukowców (dr hab. Jerzy Grabiński, prof. nadzw., dr hab. Alicja Sułek, dr hab. Danuta Leszczyńska, dr Piotr Nieróbca i prof. dr hab. Grażyna Podolska).

Z gościnności władz i pracowników instytutu od wielu lat korzystają m.in. studenci kierunku rolnictwo na Wydziale Rolnictwa i Biologii SGGW w Warszawie.   

Zgłoszenia należy pisemnie wysłać najlepiej e-mailem na adres: . W zgłoszeniu należy podać dzień oraz godzinę przyjazdu, liczbę osób, czas trwania pobytu oraz wybrać tematykę (http://www.iung.pulawy.pl/images/pdf/2019/TOD-oferta2019.pdf).

Poleć
Udostępnij