Susza rolnicza występuje już w całym kraju

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
26-05-2020,8:40 Aktualizacja: 29-05-2020,13:21
A A A

Największe niedobory wody zanotowano w woj. lubuskim i wielkopolskim. Susza najbardziej dotyka uprawy zbóż jarych i ozimych - informuje Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa.

"W pierwszym okresie raportowania, tj. od 21 marca do 20 maja 2020 roku, stwierdzamy wystąpienie suszy rolniczej na obszarze Polski" - czytamy w pierwszym w tym roku komunikacie IUNG.

IUNG, nowy system szacowania strat suszowych

Nowy system szacowania strat suszowych budzi wiele wątpliwości

Nowy system szacowania strat spowodowanych suszą zaproponowany przez resort rolnictwa budzi wiele wątpliwości. Straty nie mogą być oceniane na podstawie wskaźników, a nie stwierdzane w sposób rzeczywisty - uważa Krajowa Rada Izb...

Średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), na podstawie którego jest oceniany stan zagrożenia suszą, była ujemna, wynosiła -100 mm. Najniższe wartości KBW (poniżej -170 mm) w tym okresie sześciodekadowym wystąpiły na terenie Pojezierza Lubuskiego oraz na obszarze Pojezierza Wielkopolskiego.

Natomiast najmniejsze niedobory wody były w woj. warmińsko-mazurskim i woj. podkarpackim.

Zagrożenie suszą rolniczą odnotowano dla upraw: zbóż jarych i ozimych, truskawek, krzewów owocowych i drzew owocowych. Największe zagrożenie występowało wśród upraw zbóż jarych. Suszę w tych uprawach odnotowano w 833 gminach Polski (33 proc. gmin kraju; wystąpiła w 14 województwach na powierzchni 10 proc. gruntów ornych.

Susza rolnicza w uprawach truskawek wystąpiła w 522 gminach Polski (21 proc. gmin kraju), w 11 województwach na powierzchni 6,5 proc. gruntów ornych.

susza, straty w uprawach, ustawa, Ardanowski

Będzie abolicja dla rolników. Specustawa ma ułatwić walkę z suszą

Jest przygotowana specustawa, która ułatwi walkę z suszą, bo koordynuje działania różnych resortów w tej sprawie - zapowiedział w środę minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski. Ardanowski wraz z prezydentem...

"Stwierdzamy, że niedobory wody dla roślin uprawnych wynoszące od -120 do -179 mm, wystąpiły na dużym obszarze kraju. Brak dostatecznej ilości opadów zwłaszcza w trzeciej dekadzie marca oraz w znacznej mierze również w kwietniu spowodowały, że wystąpił duży niedobór wody w glebie, który negatywnie wpłynął na oziminy, truskawki i krzewy owocowe zwłaszcza zlokalizowane na glebach bardzo lekkich i lekkich. Występujący deficyt wody na glebach słabych powodował straty również w uprawach jarych w wyniku problemów wynikających ze słabymi wschodami roślin" - napisano w raporcie.

IUNG poinformował, że "według obecnych warunków pogodowych straty plonów - z powodu deficytu wody powodujące obniżenie plonów przynajmniej o 20 proc. w skali gminy w stosunku do plonów uzyskanych w średnich wieloletnich warunkach pogodowych - wystąpiły w uprawach zbóż jarych i ozimych, truskawek, krzewów i drzew owocowych".
 

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi aktualnościami.