Susza rolnicza jest już w kilku województwach
Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa stwierdził występowanie niedoborów wody na terenie siedmiu województw. Największy deficyt jest w woj. zachodniopomorskim i dotyka głównie zboża jare.
"W trzecim okresie raportowania, tj. od 11 kwietnia do 10 czerwca średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), na podstawie którego dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą była ujemna, wynosiła -56 mm" - czytamy w komunikacie IUNG.
Ważne dla rolników. Platforma o suszy już działa
W stosunku do poprzedniego okresu (1 IV-31 V) niedobór wody w glebie zwiększył się. Susza rolnicza występowała w siedmiu województwach: zachodniopomorskim, lubelskim, pomorskim, łódzkim warmińsko-mazurskim, świętokrzyskim i mazowieckim.
Zjawisko występowało w czterech uprawach - w zbożach jarych, zbożach ozimych, truskawek, krzewów owocowych. Największy zasięg suszy rolniczej występował wśród upraw zbóż jarych - w 170 gminach (6,86 proc. gmin Polski) na obszarze 2 proc. gruntów ornych.
"Stwierdzamy, że niedobory wody dla roślin uprawnych od 11 kwietnia do 10 czerwca były bardzo zróżnicowane. Największy deficyt wody odnotowano w woj. zachodniopomorskim, gdzie stwierdzamy wystąpienie suszy, powodującej obniżenie polonów przynajmniej o 20 proc. w skali gminy w stosunku do plonów uzyskanych w średnich warunkach pogodowych w czterech uprawach. W woj. lubelskim suszę notowano w trzech uprawach, w łódzkim i pomorskim w dwóch, natomiast w warmińsko-mazurskim, świętokrzyskim w oraz mazowieckim po jednej uprawie. Najmniejsze niedobory wody występują w zachodniej, południowej Polsce oraz na Mazowszu i na obszarze Żuław Wiślanych" - poinformował IUNG.
- Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz