Rzecznik praw obywatelskich interweniuje ws. produkcji na ugorach

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
29-08-2022,14:50 Aktualizacja: 29-08-2022,13:39
A A A

Rzecznik praw obywatelskich (RPO) Marcin Wiącek pyta resort rolnictwa o postęp prac nad zmianą przepisów wdrażających w Polsce wydane przez Komisję Europejską rozporządzenie ustanawiające odstępstwa od zakazu produkcji na ugorach.

Rozporządzenie pozwalającego państwom członkowskim na wprowadzenie odstępstwa od zakazu produkcji rolnej na gruntach przeznaczonych na ugór zostało opublikowane 27 lipca 2022 r. Temat jego wykonania rzecznik praw obywatelskich podjął z urzędu.

"KE podjęła taką decyzję w związku konsekwencjami konfliktu zbrojnego w Ukrainie dla światowego bezpieczeństwa żywnościowego. Rosyjska inwazja na Ukrainę spowodowała bowiem gwałtowny wzrost cen towarów i ma wpływ na podaż produktów rolnych i popyt na te produkty na rynkach światowych" – wskazuje RPO.

produkcja na ugorach, wojna w Ukrainie, bezpieczeństwo żywnościowe, Komisja Europejska

Jest odstępstwo od zakazu produkcji na ugorach

Na wniosek państw członkowskich (m.in. Polski) Komisja Europejska przygotowała rozporządzenie wprowadzające odstępstwo od zakazu produkcji na ugorach oraz od obowiązku zmianowania upraw w 2023 roku. Powodem takiej decyzji jest zapewnienie...
Jak dodaje, aby rolnik mógł skorzystać ze stworzonej możliwości przywrócenia produkcji na ugorach i tym samym zwiększyć produkcję w swoim gospodarstwie, właściwe organy krajowe muszą przyjąć odpowiednie przepisy - na podstawie przewidzianej w unijnym rozporządzeniu wykonawczym delegacji.

W związku z tym RPO wystąpił do ministra rolnictwa i rozwoju wsi Henryka Kowalczyka o poinformowanie, czy w resorcie prowadzone są prace nad wprowadzeniem odstępstwa od tego zakazu i kiedy można spodziewać się wejścia w życie odpowiednich zmian.

Przypomnijmy, że o jak najszybsze przygotowanie i opublikowanie przepisów prawa krajowego w sprawie odstępstwa od zakazu produkcji na ugorach wystąpił ostatnio Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych, o czym pisaliśmy tutaj.

"Uważamy, że odstępstwa o których mowa powyżej, są bardzo ważne z punktu praktyki rolniczej, a konkretnie planowania zasiewów pod przyszłoroczne zbiory"-  argumentował Związek.

  •  Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
 
Poleć
Udostępnij
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi aktualnościami.