Rolnicy wysieją gorczycę, żeby... chronić zające

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
13-05-2021,8:50 Aktualizacja: 13-05-2021,8:52
A A A

Darmowy materiał siewny gorczycy mogą otrzymać zainteresowani rolnicy w ramach programu, którego nadrzędnym celem jest restytucja gatunku zajęcy szaraków.

Starostwo Powiatowe w Kościanie (woj. wielkopolskie) wraz z tamtejszymi kołami łowieckimi - przy współpracy ze Stacją Badawczą Polskiego Związku Łowieckiego w Czempiniu - od 2007 roku realizuje "Program regulacji liczebności lisa w obwodach łowieckich na terenie powiatu kościańskiego w celu restytucji zająca szaraka".

Zniszcz gorczycę przed przyoraniem. Inaczej możesz mieć kłopoty

Rolnicy, którzy wysieli w tym roku po zbiorze zbóż wcześnie gorczycę białą w międzyplonie ścierniskowym, dawniej nazywanym poplonem ścierniskowym, powinni ją zniszczyć na początku kwitnienia. Nie można przegapić tego momentu, bo...

"Efekty programu są już widoczne. Zające są wreszcie na naszym terenie częściej widziane. Naukowcy są zdania, że takie programy są skuteczne, ale dla lepszej ochrony małych zwierząt żyjących na terenach rolniczych istnieje jednak konieczność nie tylko ograniczenia liczby drapieżników, ale także stworzenia zającom i innym gatunkom dogodnych warunków do bytowania" - podkreśla kościańskie starostwo.

Jak zaznaczają urzędnicy, z pól w ostatnich latach, w związku przede wszystkim z intensyfikacją i zmianą modelu produkcji rolnej, zaczęły znikać poplony, mimo że służą żyzności gleby i mogą być traktowane jako dodatkowe źródło paszy.

"Korzyści wynikające ze stosowania poplonów to między innymi: wzbogacenie gleby w substancję organiczną i składniki mineralne, wzrost plonów, zapobieganie erozji wietrznej i wodnej, zmniejszenie zachwaszczenia, możliwość pozyskania dodatkowej paszy jesienią i wczesną wiosną, zmniejszenie negatywnych efektów suszy, a także stworzenie zającom i innym małym mieszkańcom pól bezpiecznych miejsc bytowania, zapewniających schronienie przed drapieżnikami" - wskazuje starostwo w Kościanie.

W ramach realizacji programu po raz kolejny zakupiło materiał siewny - gorczycę i bezpłatnie przekaże go zainteresowanym rolnikom. Chętni mogą zgłaszać się do końca czerwca do starostwa lub przedstawicieli kół łowieckich. Muszą podać dane osobowe, ilość potrzebnego materiału siewnego oraz numer geodezyjny działki, na której gorczyca będzie wysiana.
 

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij