Potrzeba więcej czasu na międzyplony. Rolnicy mogą stracić pieniądze

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
13-08-2021,15:45 Aktualizacja: 13-08-2021,14:54
A A A

O przedłużenie terminu wysiewu międzyplonów ścierniskowych do 4 września br. i możliwość utrzymania ich na polu przez 8 tygodni – wystąpił Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych do ministra rolnictwa.

W ocenie samorządu rolniczego konieczne jest w konsekwencji przedłużenie możliwości składania oświadczenia o terminie wysiewu, tzn. w ciągu 7 dni od daty wysiewu, a najpóźniej do 12 września. - Dotrzymanie obecnie obowiązującego terminu wysiewu, tj. 20 sierpnia, nie jest możliwe. Warunki pogodowe, jakie panują w Polsce - nawalne deszcze, burze, długotrwałe opady i wynikające z nich podtopienia - nie pozwalają rolnikom na dokonanie zbiorów, a tym samym uniemożliwiają siew poplonów. Na obszarach, gdzie występują ciężkie, gliniaste gleby, nie ma możliwości wjazdu na pola. Trudna sytuacja występuje w znacznej części kraju - argumentuje KRIR.

międzyplony, wsiewki międzyplonowe, materia organiczna, dopłata do uprawy międzyplonów, seradela, kupkówka pospolita

Wsiewki międzyplonowe lekarstwem dla gleb

Duży udział zbóż w strukturze zasiewów powoduje często tzw. zmęczenie gleby, czyli zmniejszenie jej produkcyjności, co przekłada się na spadek plonowania. Sposobem łagodzenia następstw uprawy zbóż po sobie jest wysiewanie...
Jak zauważa, w związku z warunkami atmosferycznymi rolnicy realizujący pakiet 1. Rolnictwo zrównoważone w ramach "Działania rolno-środowiskowo-klimatycznego" PROW 2014-2020 i wariant 2.1 Miedzyplony pakietu 2. Ochrona gleb i wód  w ramach "Działania rolno-środowiskowo-klimatycznego", a także rolnicy, którzy międzyplony zadeklarowali jako obszary EFA, nie mogą spełnić podjętych zobowiązań. A to może skutkować utratą części płatności obszarowych, związanych z zazielenieniem, a nawet sankcjami.

- W związku z powyższym zarząd krajowej rady wystąpił o zmianę przepisów dotyczących terminów wysiewu międzyplonów i zgłaszania tego faktu oraz o przekazanie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wytycznych, aby kierownicy biur powiatowych ARiMR uwzględniali wyjątkową sytuację pogodową jako wystąpienie nadzwyczajnych okoliczności uniemożliwiających spełnienie ww. wymagań - wskazuje rolniczy samorząd.

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi aktualnościami.