Opady deszczu zmniejszyły suszę

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
26-07-2018,10:50 Aktualizacja: 26-07-2018,10:56
A A A

Lipcowe opady deszczu znacznie zmniejszyły obszar suszy w Polsce. Obecnie niedobór wody najbardziej dotyka krzewy owocowe i rośliny strączkowe. Najbardziej sucho jest w Poznaniu i jego okolicach - poinformował Instytut Upraw Nawożenia i Gleboznawstwa.

"W siódmym okresie raportowania, czyli od 21 maja do 20 lipca stwierdzamy wystąpienie suszy rolniczej na obszarze Polski" - poinformował instytut w raporcie. Średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), który określa stopień uwilgocenia gleby, nadal jest ujemny, ale w stosunku do poprzedniego okresu raportowania (11.V-10.VII) jego wartość znacznie się zwiększyła w całym kraju.

straty spowodowane przez klęski, susza rolnicza, jan krzysztof ardanowski,gospodarka wodna, retencja, sejm

Posłowie przyjęli informację ministra rolnictwa o skutkach suszy

Sejm przyjął w piątek informację Jana Krzysztof Ardanowskiego, ministra rolnictwa o skutkach suszy i działaniach podejmowanych przez rząd. Wniosek o jej odrzucenie złożył klub Platformy Obywatelskiej.   Za wnioskiem głosowało 182...

Nadal najbardziej sucho było w Poznaniu i na terenach przyległych do miasta. Deficyt wody na tym obszarze zmniejszył się aż o 70 mm. Nadal duży deficyt wody notowany jest na terenie Nizin: Wielkopolskiej, Szczecińskiej oraz na Wysoczyźnie Żarnowieckiej. Suszy nie ma na południu kraju.

Niedobór wody dotyka obecnie tylko kilku monitorowanych przez IUNG upraw. Są to: krzewy owocowe, zboża ozime, rośliny strączkowe, tytoń, zboża jare. Największe zagrożenie suszą rolniczą występowało wśród upraw krzewów owocowych oraz roślin strączkowych. Zjawisko notowano w 54 gminach 5 województw, czyli w ok. 2 proc. gmin Polski.
 
"Występujące warunki pogodowe w monitorowanym okresie spowodowały znaczne zmniejszenie deficytu wody dla wielu grup i gatunków roślin uprawnych. Nie mniej nadal występowały niedobory wody sprawiające, że susza notowana jest wśród pięciu gatunków i grup roślin" - napisano w raporcie.

Naukowcy z IUNG zwracają uwagę, że "ostatnio występujące warunki atmosferyczne w postaci znacznych opadów, dużej wilgotności powietrza oraz wysokiej temperatury sprawiły, że pojawił się problem z porastaniem zboża, co notowane jest zwłaszcza w uprawach pszenżyta".

Według nich, "w uprawach zbóż obecnie występujące warunki bardzo sprzyjają występowaniu chorób grzybowych".
 

Poleć
Udostępnij