Okrywa śnieżna chroni rośliny
Na przełomie grudnia i stycznia w rejonie Podlasia oraz wielu innych rejonach Polski pojawiały się opady śniegu, które tym razem pozostawały na nieco dłuższy okres niż było to dotychczas.
Okrywa śniegu przykrywająca całkowicie rośliny pozwala ochronić je przed skutkami wymarzania oraz innych niekorzystnych zjawisk w czasie trwania zimy. Biały puch to swoista pierzyna, która podnosi próg odporności roślin ozimych na niską temperaturę. Śnieg stanowi barierę termiczną, ponieważ daje to dodatkowy kilkustopniowy zapas przed uszkodzeniami.
Jak ograniczyć skutki suszy? Cz. 3
Przed ostatnimi opadami śniegu panowała dodatnia temperatura, a co za tymi idzie gleba była niezamarznięta. Śnieg spadł na niezamarzniętą glebę, która nawet pod wpływem spadku temperatury grubo poniżej zera w dalszym ciągu była luźna. W tym przypadku nie jest to korzystne zjawisko, ze względu na możliwość pojawienia się chorób grzybowych, jednak doskonale pokazuje jak dobrą barierą termiczną jest śnieg.
Śnieg to także woda, która jest niezbędnym elementem do wzrostu roślin. Przyjmuje się średnio, że 1 cm warstwy śniegu daje 1 mm słupa wody. Jest to wartość mocno uśredniona, ponieważ śnieg może być mokry lub też zmarznięty czy też zbity oraz pulchny. W takim momencie wartość słupa wody może znacznie się różnić i odbiegać od podanej wartości.
Okrywa śnieżna jest cennym źródłem wody, ponieważ jej dostępność przesuwa się w czasie, a tym samym może być dostępna wtedy, gdy jest potrzebna, czyli na wiosnę po roztopach oraz na początku wegetacji. Niestety, obecnie zimy są krótkie i śnieg pojawia się równie szybko, co znika. W efekcie woda spływa z pól podczas zimowego spoczynku roślin i jej wykorzystanie jest ograniczone.
Obecnie przyszło ocieplenie oraz śnieg zaczyna się topić, miejmy nadzieję, że nie zniknie on całkowicie, ponieważ styczeń lubi zaskoczyć bardzo mocnym spadkiem temperatury nawet poniżej -25°C.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś