Niemal wszystkie województwa wciąż są zagrożone suszą
W Polsce nadal występuje susza. Szczególnie duży niedobór wody jest w szerokim pasie Polski środkowej, największy deficyt jest w woj. lubuskim. Suszą objęte są wszystkie monitorowane grupy i gatunki upraw.
"W szóstym okresie raportowania tj. od 11 maja do 10 lipca, stwierdzamy wystąpienie suszy rolniczej na obszarze Polski" - czytamy w najnowszym raporcie Instytutu Upraw Nawożenia i Gleboznawstwa.
Poważne straty wskutek suszy w Wielkopolsce
Największy deficyt wody - podobnie jak w poprzednim okresie raportowania (1 V-30 VI) - notowano na obszarze Pojezierza Lubuskiego oraz w zachodniej części województwa wielkopolskiego.
Duży deficyt wody stwierdzono na terenie zachodniej części Pojezierza Wielkopolskiego, na Nizinie Wielkopolskiej, Śląskiej, Podlaskiej, w południowej części Niziny Mazowieckiej oraz na Polesiu Lubelskim.
Obecnie suszą objęte jest 14 województw, nie ma jej tylko w województwie małopolskim i podkarpackim.
Niedobór wody dotyczy wszystkich monitorowanych upraw - zbóż jarych, ozimych, krzewów owocowych, truskawek, rzepka i rzepiku, roślin strączkowych, kukurydzy na ziarno i na kiszonkę, drzew owocowych, warzyw gruntowych, tytoń, burka cukrowego, ziemniaków i chmielu.
Według instytutu największe zagrożenie suszą rolniczą występowało dla upraw rzepaku i rzepiku - w 1333 gminach Polski (53,8 proc.). W stosunku do poprzedniego okresu raportowania wystąpienie suszy w tych uprawach poszło w górę o 115 gmin.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś